4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

1 przyprawa kontra 14 popularnych leków. Co wygrywa?

19 Sty 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Kurkuma (ostryż) to jedna z najlepiej zbadanych przez naukowców roślin – jak dotąd przeprowadzono na jej temat 5600 recenzowanych i opublikowanych badań biomedycznych. Jedno z nich trwało pięć lat i ukazało aż 600 potencjalnych korzyści profilaktycznych i terapeutycznych oraz 175 zróżnicowanych pozytywnych efektów fizjologicznych.

Jednym z ważniejszych wniosków z wyżej wymienionych badań jest to, że kurkuma może zastąpić niektóre tradycyjnie stosowane leki.

Jakie?

Leki obniżające poziom cholesterolu

W 2008 roku w czasopiśmie „Drugs in R&D” opublikowano wyniki badania, które wykazało, że kurkuminoidy po standaryzowanej preparacji działają podobnie jak atorwastatyna.

Kortykosteroidy

W 1999 roku magazyn „Phytotherapy Research” podał, że jeden z polifenoli obecny w kurkumie (kurkumina), działa podobnie jak steroidowe leki przeciwzapalne, stosowane w przypadku chorób zapalnych. Z kolei, w 2003 roku w piśmie „Cancer Studies” opublikowano informację, że kurkumina symuluje działanie deksametazonu (kortykosteroidu), niezbędnego w przypadku zespołu poreperfuzyjnego płuc.

Aspiryna

W 1986 roku w czasopiśmie „Arzneimittelforschung” opublikowano wyniki badań nad kurkumą, z których wynikało, że ma ona działanie zbliżone do aspiryny, w aspekcie korzystnego działania na płytki krwi (zapobiega powstawaniu zakrzepów).

Leki przeciwzapalne

W 2004 roku magazyn „Oncogene” opublikował analizy, które dowodziły, że kurkumina jest skuteczną alternatywą dla ibuprofenu, sulindaku, fenylbutazonu, naproksenu, indometacyny, diklofenaku, celekoksybu i tamoksyfenu. Wszystkie te leki charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym oraz antyproliferacyjnym względem komórek nowotworowych. Tak samo jak polifenol z kurkumy.

Oksaliplatyna (lek stosowany w chemioterapii)

W 2007 roku w „International Journal of Cancer” ukazały się badania dowodzące, że kurkumina w działaniu podobna jest do wyżej podanego leku, zwłaszcza w leczeniu raka jelita grubego. W badaniach laboratoryjnych okazało się, że zapobiega ona transformacjom, rozrostom i przerzutom komórek nowotworowych.

Leki na cukrzycę (metformin)

Magazyn „Biochemistry and Biophysical Research Community” podał w 2009 roku do wiadomości, że kurkumina działa podobnie jak metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy typu drugiego.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Foodmatters

Zdjęcie: Emmaolliff

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze