4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

10 ciekawych zastosowań… skórki pomarańczowej

15 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Kto z Was zostawił choć raz skórkę pozostawioną po zjedzeniu pomarańczy? Oczywiście, że większość z nas po prostu wyrzuca ją do kosza, ale po co, skoro ma ona tyle ciekawych właściwości?

Czy zdajecie sobie sprawę, ile kryje ona w sobie sprytnych zastosowań? Oto tylko niektóre z nich.

Odstrasza koty od roślin

Kupiliście nową roślinę i postawiliście ją na półce, ale martwicie się, że Wasz kot może próbować zjeść liście? To dobrze, że troszczycie się o swoje zwierzę, ponieważ wiele roślin jest toksycznych i mogłoby wyrządzić dużą krzywdę dla Waszego zwierzaka, ale nie oznacza to, że od razu powinniście rezygnować z kupowania roślin. Aby temu zapobiec, wystarczy, że pokroicie skórki dwóch pomarańczy i rozsypiecie je wokół rośliny. Koty nie lubią silnego zapachu cytrusów, więc z pewnością, będą trzymać się z dala od rośliny. Jeśli chcesz zachować bezpańskie koty z dala od swojego domu, umieść pomarańczowe skórki na zewnątrz.

Pomaga rozpalić ogień

Czy wiecie, że skórka z pomarańczy może być używana do rozpalania ognia? Kiedy następnym razem udasz się na biwak i będziesz chciał zrobić ognisko (lub po prostu zechcesz rozpalić w kominku), użyj suszonej skórki pomarańczowej jako podpałki a możesz być pewny, że ogień nie tylko będzie silny i jasny, ale też będzie wydzielał przyjemny, cytrusowy zapach.

Czyści drewno i nadaje mu blasku

Biała strona skórki świetnie się nadaje do polerowania matowych mebli. Wiedzieliście o tym?

Odstrasza mrówki, muchy i komary

Mrówki, muchy i komary nie lubią pomarańczy i innych owoców cytrusowych. Umieść trochę zmielonej skórki pomarańczowej w miejscach, gdzie najczęściej gromadzą się szkodniki.

Usuwa zapach stęchlizny z szaf

Zauważyliście, że w szafie na pościel dla gości, często czuć zapach stęchlizny? Aby się go pozbyć, wystarczy umieścić skórkę z pomarańczy w środku starej pary rajstop, a następnie zawiązać koniec i położyć na półce. Skórka z pomarańczy absorbuje i neutralizuje zapachy, a oleje owocowe wydzielają przyjemny, świeży zapach.

Usuwa osad (np. z mydła)

Dzięki tej prostej sztuczce, stare, brudne szklanki nabiorą prawdziwego blasku. Wystarczy, że przez 5 minut wymoczycie je w zlewie napełnionym ciepłą wodą i kilkoma skórkami pomarańczy, po czym wypłuczecie w zwykły sposób. Kwas cytrynowy zawarty w skórce usunie również osad z mydła i osady mineralne, które powodują zmętnienie.

Chroni brązowy cukier przed stwardnieniem

Upewnij się, że brązowy cukier pozostaje miękki, umieszczając w nim kawałek skórki pomarańczowej.Skórka będzie powoli uwalniać olej, który doskonale utrzymuje wilgoć w cukrze. Wymień ją raz w miesiącu.

Twoje buty mają brzydki zapach?

Umieść suszone skórki pomarańczowe w skarpetce i włóż ją do swoich śmierdzących butów. Skórka naturalnie pochłania nieprzyjemne zapachy. W ten sam sposób możesz się pozbyć smrodu z kosza na śmieci. Umieść kawałki skórki na spodzie kosza na śmieci lub powieś je w łazience, aby przez cały czas cieszyć się świeżym zapachem.

Naturalna gąbka do czyszczenia naczyń

Jeszcze nie wysuszone skórki pomarańczy są wspaniałą, naturalną gąbką. Przetestuj je w swojej kuchni. Nie tylko czyszczą naczynia tak samo dobrze, jak zwykła gąbka, ale też pozostawiają miły, cytrusowy zapach.

Pomaga w walce z depresją i bólem głowy

Czy wiecie, że olej ze skórki pomarańczy w sposób naturalny łagodzi niepokój i depresję? Wlejcie jego odrobinę do kąpieli lub wcierajcie kilka kropli w okolice skroni i czoła. Uwaga! Olejek pomarańczowy jest łatwopalny i bardzo żrący.

Ważne! Staraj się kupować ekologicznie uprawiane pomarańcze, zwłaszcza jeśli planujesz je zjeść lub wykorzystać je na swoim ciele. Skórki z pomarańczy uprawianych konwencjonalnie, zwykle są spryskiwane pestycydami i nie zawsze są bezpieczne do zjedzenia. Jeśli nie możesz kupić pomarańczy organicznych, myj owoce pod zimną wodą, aby usunąć jak najwięcej pestycydów.

Źródło: Healthypanda, Stylecraze

Zdjęcia: Stylecraze, Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze