4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o kawie

05 Lip 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Czy istnieje coś bardziej satysfakcjonującego od pierwszego łyku kawy? Niezależnie, czy pijesz latte czy sięgasz po tradycyjną czarną, nie ma wątpliwości, że kawa jest energetyzująca i niesamowicie pyszna.

Istnieje jednak 10 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o swoim ulubionym napoju.

1. Każdego roku na świecie wypija się ponad 500 miliardów filiżanek kawy

Ludzie ją kochają, także Polacy. Wypijamy jej około 95 litrów rocznie na jedną osobę, co jest jedenastym wynikiem na świecie.

2. Jeśli jesteś kobietą, kawa zmniejszy u Ciebie ryzyko depresji

Badanie prowadzone przez naukowców z Harvard School od Public Health poinformowało, że ryzyko depresji było o 20 procent niższe u kobiet, które wypijały cztery lub więcej filiżanek kawy dziennie. Nie ma na to wpływu bezkofeinowy odpowiednik – badanie potwierdziło, że picie bezkofeinowych kaw, herbat i innych napojów bezalkoholowych, nie korelowało z niższą zapadalnością na depresję.

3. Obudź się i poczuj zapach kawy

Studium przeprowadzone w roku 2008 na Narodowym Uniwersytecie Seulskim pokazało, że już sam zapach kawy może postawić nas na nogi. Jeśli więc nie jesteś osobą, która sączy kawę rano, to zacznij ją wąchać.

4. Może zmniejszać zaburzenia erekcji

Jeśli jesteś mężczyzną, który dziennie wypija równowartość dwóch lub trzech filiżanek kawy, to eksperci mają dla Ciebie dobrą wiadomość. Według nowych badań prowadzonych na University of Texas, mężczyźni, którzy wypijali pomiędzy 85 a 170 miligramów kawy dziennie, mieli o 42 procent mniejsze ryzyko zaburzeń erekcji.

5. Ciemna palona kawa ma mniej kofeiny niż jasna palona kawa

Pomimo bardziej wyrazistego koloru i smaku, ciemna kawa ma w rzeczywistości mniej kofeiny od jasnego odpowiednika, kofeina jest bowiem niszczona w procesie palenia.

6. Twój letni kawowy przysmak ma na Ciebie mniejszy wpływ

Mrożona kawa jest smaczna, jednak zawiera znacznie mniej kofeiny. Ta oferowana w Starbucks, ma 165 mg kofeiny, podczas gdy mająca ten sam rozmiar ciemna palona, ma 330 mg.

7. Powinniśmy pić ją około godziny 10:00

Jeśli pijesz kawę dlatego, że pomaga Ci wstać z łóżka, to nie odczuwaj winy. Jednak z powodu kortyzolu (hormonu odpowiadającego za stres i wstawanie rano), którego poziom zwiększa się po wstaniu, jeśli chcesz odczuwać najwięcej korzyści, powinieneś nieco poczekać.

„Poziom kortyzolu zwiększa się o około 50 procent tuż po wstaniu, niezależnie od czasu, kiedy się budzimy”

– poinformował AsapScience, kanał na YouTube.

Naukowcy mówią, że należy poczekać przynajmniej godzinę – wtedy nasze ciało optymalnie wykorzysta siłę płynącą z kofeiny.

8. Kawa zmniejsza ryzyko Alzheimera

Osoby pijące trzy filiżanki kawy dziennie, wykazują mniejsze o 20 procent ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.

„Kawa to popularny napój, którym cieszą się miliony ludzi na świecie i jestem zadowolona, że ma to pozytywne skutki dla ich zdrowia”

– skomentowała Iva Holmerova, wiceprezydent organizacji Alzheimer Europe.

Alzheimer to jednak nie koniec. Dodatkowe badania głoszą, że ta sama dawka tego niezwykłego napoju, zmniejsza ryzyko ataku serca i cukrzycy typu 2.

9. Kawa to znakomity biznes

Przemysł kawowy to najszybciej rosnąca nisza restauracyjna w biznesie, o czym informuje Business Insider. W Stanach Zjednoczonych notuje on siedmioprocentowy skok rocznie.

10. Kawa może napędzić Twój trening

Potrzebujesz dodatkowej energii rano, aby biegać? Sięgnij po filiżankę kawy.

„Badania pokazują, że kofeina zawarta w kawie, może pobudzić wydajność fizyczną, czyniąc długi bieg o wiele łatwiejszym”

– taką wiadomością podzieliła się dietetyczka Molly Kimball w wywiadzie dla Shape.com.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Huffingtonpost, Shape

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze