4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

10 wynalazków stworzonych przez nazistów – czyli co zawdzięczamy Hitlerowi

04 Kwi 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Nie od dzisiaj wiadomo, że wojna jest jednym z głównych motorów napędowych na świecie – przynajmniej jeśli chodzi o tworzenie nowych wynalazków. Wiele z rzeczy używanych przez nas nawet dzisiaj, miało swoje początki w trakcie któregoś z konfliktów zbrojnych.

Wiele z nich stworzono w trakcie drugiej wojny światowej. Oczywiście nie robili tego tylko i wyłącznie alianci – naziści również mieli w tym swój niemały wkład. Hitler znany był ze swojego zamiłowania do nowoczesnych technologii i nie oszczędzał na to pieniędzy. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszym poniższym zestawieniem. Niejeden punkt może Was nieźle zdziwić. Zobaczcie jednak sami.

 

1. Fanta

W trakcie drugiej wojny światowej panowało bardzo restrykcyjne embargo. Chodziło o cały zbiór zasad mówiących, co mogło opuścić granice ówczesnych Niemiec oraz co mogło tam trafić. W związku z embargo Niemcy mieli problemy ze zdobyciem syropu, z którego produkowano Coca-Colę. Użyli oni więc tego co mieli pod ręką i w ten właśnie sposób powstała Fanta. Była ona produkowana przez niemiecki oddział firmy Coca-Cola, a więc po wojnie spółka po prostu wchłonęła ten dziwny twór i zaczęła produkować specjalny napój oparty na tej idei.

2. Kanister

W latach 30-tych ubiegłego wieku coraz powszechniejsze stawało się używanie pojazdów mechanicznych. Wymagały one jednak sporych ilości paliwa, a to paliwo trzeba było w czymś przewozić. Pojemniki używane wcześniej były bardzo niepraktyczne, ponieważ ciężko było z nich przelewać paliwo do baku. Niemieccy inżynierowie postanowili więc jakoś temu zaradzić. Tak właśnie powstał kanister w takiej formie, jaką możemy spotkać nawet dzisiaj. Projekt ten bardzo szybko zdobył popularność na całym świecie. Inne strony konfliktu szybko podkradły pomysł i również zaczęły go używać.

3. Landkreuzer P-1000 Ratte

Być może ta nazwa Wam zbyt wiele nie mówi, jednak Landkreuzer był prototypem superczołgu, który chcieli stworzyć Niemcy. Był on aż pięciokrotnie większy od zwykłego pojazdu bojowego i wymagał aż 20 osób do jego obsługi. Projekt został zaakceptowany i trafił nawet do produkcji na początku roku 1943. Szybko jednak porzucono pomysł, ponieważ był on zbyt kosztowny i tak naprawdę mało praktyczny. Wiele późniejszych czołgów czerpało jednak garściami z projektów Landkreuzera.

4. Dmuchane lalki

W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy mieli poważne problemy z chorobami przenoszonymi drogą płciową – szczególnie z syfilisem. Powodem takiego stanu rzeczy była moda na prostytutki panująca w niemieckiej armii. Chłopcy na froncie jakoś musieli rozładowywać swoje napięcie, a więc naziści zaproponowali dodanie dmuchanych lalek do wyposażenia każdego piechura. Niestety nie do końca wiadomo, czy jest to prawdą. Na początku XXI wieku zaczęto podważać autentyczność tej historii, a niestety z braku dowodów nie była ona w stanie się obronić. Dziś można traktować ją raczej jako ciekawostkę.

5. Komputer Z4

Hitler znany był z tego, że inwestował ogromne pieniądze w technologię i jej rozwój. Niemcy przodowały więc wówczas w wielu dziedzinach nauki. Z4 był to pierwszy komputer posiadający asembler realizowany przez moduł Planfertigungsteil. Zaprojektowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse. W latach 60-tych ubiegłego wieku była to najpowszechniej używana maszyna tego typu w całej Europie.

6. Volksempfänger

Pewnie zastanawiacie się co to takiego. Jest to po prostu odbiornik radiowy, który stanowił jedno z narzędzi propagandy Goebbelsa. Został on specjalnie zaprojektowany tak, aby jak największa ilość mieszkańców Niemiec miała dostęp do „strumienia propagandy”. Odbiornik musiał być więc łatwy w obsłudze i tani w produkcji. Inżynierowie wykonali kawał dobrej roboty i tak – zaprojektowany w 1933 roku – Volksempfänger zaczął powoli trafiać pod strzechy. Wiele odbiorników radiowych, które pojawiły się na świecie nieco później, czerpało całymi garściami z projektu nazistów.

7. Filmy 3D

Hitler był człowiekiem wielu zainteresowań. Wśród nich znajdowała się również produkcja filmów – głównie tych propagandowych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to naziści stworzyli pierwszy film w technologii 3D. Wydali na to ogromną ilość pieniędzy, ale się udało. Odkryto aż trzy trójwymiarowe filmy wyprodukowane przez Niemców jeszcze w 1936 roku. Wprawdzie były to ściśle propagandowe produkcje, jednak wojnie stały się one bardzo popularne w Hollywood, a widzowie oglądali je z przyjemnością.

8. Volkswagen

Jednym z głównych problemów Niemiec w latach 30-tych ubiegłego wieku był transport. Niewiele osób posiadało samochody, ponieważ były one po prostu za drogie. Hitler postanowił coś z tym zrobić. Stworzył więc „samochód dla ludu”, który miał być tani i ekonomiczny. Oczywiście udało mu się to, a sama marka Volkswagen stała się tak potężna, że po zakończeniu wojny – i całkowitym odcięciu się od nazistów – była drugą największą na świecie firmą tego typu.

9. Rakiety V2

Pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny dalekiego zasięgu. Był to ogromny krok w historii ludzkości. Rakiety te zaczęły być używane dopiero od roku 1944. Jednak tylko w ciągu roku – ponieważ wojna skończyła się w 1945 – narobiły naprawdę sporo szkód. Po wojnie rakiety te zostały „przygarnięte” przez inne kraje i były one używane aż do roku 1952. Później zastąpiono je nowocześniejszymi projektami.

10. Metadon

Jednym z najczęściej używanych środków do walki z uzależnieniem od heroiny, jest metadon. Lek ten stworzony był jednak do walki z bólem. Powstał gdzieś pomiędzy 1937 a 1939 rokiem. W oryginalnej formule lek miał sporo efektów ubocznych. Minęło więc trochę czasu zanim rozwinięto go na tyle, że stał się po prostu bezpieczny. W roku 1947 zatwierdzono go nawet w Stanach Zjednoczonych.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Facts Verse – YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze