4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

15 000 naukowców podpisało właśnie „ostrzeżenie dla ludzkości” – co mówi jego treść?

16 Lis 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Tysiące naukowców z całego świata zjednoczyło się w słusznej sprawie, aby wydać kolejne „ostrzeżenie dla ludzkości”. Dotyczy ono zagrożeń dla nas, jako gatunku ale przede wszystkim dla nas, jako dla całej planety. W liście wymieniane są główne niebezpieczeństwa, takie jak zmiany klimatyczne, przyrost populacji, wycinka lasów, wymieranie gatunków, utrata dostępu do świeżej wody w wielu miejscach na świecie, a także wspomniane jest o tym, jak kiepsko nam idzie od czasu wydania poprzedniego „ostrzeżenia…”.

Tak właśnie, podpisany teraz przez naukowców list jest bowiem raczej aktualizacją pierwszego dokumentu, który został wydany jeszcze w 1992 roku. Wtedy podpis pod nim złożyło „zaledwie” 1 700 naukowców z całego świata – wliczając w to większość żyjących wówczas laureatów nagrody Nobla. W najnowszej aktualizacji badacze podsumowują, jak „poradziliśmy sobie” z wymienionymi 25 lat temu zagrożeniami – nie musimy chyba nawet wspominać, że nie poradziliśmy sobie z nimi wcale.

Ba! Jest nawet jeszcze gorzej. Z całej tej długiej listy mogliśmy wyrzucić tylko jedno zagrożenie, z które udało nam się zażegnać – czyli dziurę ozonową, która na dzień dzisiejszy w miarę się „ustabilizowała”.

„Ludzkość zawiodła niemal na każdym froncie”

– piszą naukowcy.

Mają oni oczywiście racje. Od roku 1992 roku przybyło bowiem ponad 2 miliardy ludzi; ubyło 121 milionów hektarów lasów; a liczba „martwych stref” (czyli tych, na których nie żyje już prawie żadna ryba) w oceanach zwiększyła się o 75%. To jednak nie wszystko, należy do tego dodać fakt mówiący nam, że ilość świeżej wody na każdego mieszkańca Ziemi zmalała o 26%.

Naukowcy podkreślają jednak, że nie powinniśmy popadać od razu w rozpacz. To że poradziliśmy sobie z dziurą ozonową, która stanowiła bardzo poważne zagrożenie, wiele mówi o naszych możliwościach. Jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wiele, musimy tylko zacząć działać i współpracować.

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze