4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

6 ludzi o zdolnościach, które są tak niezwykłe, że zadziwiają naukowców

15 Sty 2016
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Są na świecie ludzie, którzy potrafią namalować z zawiązanymi oczami arcydzieło w ciągu kilku sekund, geniusze, którzy mogą liczyć w taki sposób, w jaki może to zrobić tylko komputer oraz zwykli ludzie, którzy są w stanie zapamiętać każdy szczegół ze swojego życia używając do tego daty i czasu. Osoby o szczególnych zdolnościach otaczają nas każdego dnia. Ale ludzie o specjalnych umiejętnościach, które wykraczają daleko poza to, czym dysponuje dzisiejsza nauka, są rzadkością.

Poniżej przedstawiamy kilka z wielu przykładów:

Gino Martino i jego twarda głowa

Gino Martino to tylko jego pseudonim, jako profesjonalnego wrestlera. Tak naprawdę ma on na imię John Ferraro. Lecz wrestling, to nie jedyne czym się parał, występował on także przed szeroką publicznością, jako „ludzkie kowadło”. Pseudonim ten przyległ do niego nie bez przyczyny, jest on bowiem w stanie dokonywać swoją głową rzeczy, jakie normalnie powinny zabić zwykłego człowieka. Wśród nich warto wymienić wbijanie gwoździ, łamanie metalowych prętów, czy drewnianych kijów bejsbolowych. To jednak nie wszystko, bowiem udało mu się też wyjść bez szwanku po tym, jak zrzucono mu na głowę kulę do kręgli z wysokości około 5 metrów. Poniżej wstawiamy krótki dokument o tym człowieku.

 Isao Machii i jego katana

Isao Machii oczarował publiczność w trakcie niejednego swojego pokazu. Był on w stanie – między innymi – przeciąć w locie kulkę z wiatrówki, która pędziła z prędkością 320 km/h. Naukowcy przyglądali się jego stopom w trakcie jego niezwykłych wyczynów. Doszli w ten sposób do wniosku, że jest on w stanie przewidzieć lot kulki. Dokładnie wie kiedy i gdzie znajdzie się pocisk. Przeciętny człowiek nie jest oczywiście w stanie tego dokonać. Poniżej możecie obejrzeć wideo, na którym Isao przecina pocisk z pistoletu kulkowego.


Stephen Wiltshire
 
i jego niezwykłe artystyczne zdolności

Stephen Wiltshire był 3-letnim dzieckiem, kiedy zdiagnozowano u niego autyzm. Jest to artysta, który rysuje i maluje szczegółowe widoki miast. Jest on najbardziej znany ze swojej zdolności do obserwowania i dokładnego zapamiętywania widoku miast w ciągu kilku sekund. Potrafi narysować je z naprawdę niezwykłą precyzją.

 Poniżej znajduje się wideo ukazujące rysunek Wiltshire’a namalowany z pamięci, ukazujący panoramę Singapuru. Niesamowite, prawda?

Wim Hof aka „Iceman”

Przypadek Wima Hofa spowodował, że wielu naukowców uniosło swoje brwi ze zdziwienia z powodu wykorzystywania przez niego medytacji, aby pozostać zanurzonym w lodzie przez prawie dwie godziny, bez jakiegokolwiek spadku jego temperatury ciała. To naprawdę niezwykła zdolność, która przyczyniła się do zebrania kolejnych dowodów na to, jak ważną rolę odgrywa świadomość w reakcji naszego organizmu na pewne sytuacje oraz dolegliwości.
 Człowiek ten jest w stanie skutecznie utrzymywać swoją temperaturę ciała w trudnych warunkach atmosferycznych i z tego powodu postanowił wspiąć się na Mount Everest, ubrany tylko w szorty. Hof jest odporny na chorobę wysokościową, ukończył też (bez spożycia nawet kropli wody) maraton na Pustyni Namib. Prawie wszystko, co zrobił Iceman uważano za niemożliwe. Poniżej znajduje się film dokumentalny na temat tego niezwykłego człowieka.

Michel Lotito czyli „Wszystkojad”

W jego ojczystym kraju (Francji) znany był pod pseudonimem „Monsieur Mangetout” (czyli po prostu Pan Wszystkojad). Nazywano go tak jednak nie bez przyczyny – Pan Lotito dosłownie jadł wszystko. Delektował się smakiem szkła, metalu i innych „niejadalnych” rzeczy – przynajmniej przez „normalnych” ludzi. Podobno udało mu się także pożreć cały samolot w czasie 2 lat. Oprócz tego gustował także w telewizorach, rowerach, wózkach sklepowych, a nawet trumnach. Udało mu się też skosztować Wieży Eiffla. Jego przypadek jednak nie jest odosobniony, bowiem cierpiał on na chorobę zwaną pica (łaknienie spaczone). Powodowała ona apetyt na różne – często niestrawne – obiekty. To w połączeniu z niezwykle grubą podszewką żołądka sprawiało, że był on w stanie pochłonąć niezwykle duże ilości metalu i innych materiałów. Nie gryzł on ich oczywiście, lecz ciął na małe kawałki – takie, aby był w stanie je połknąć. W 2007 roku zmarł, jednak z przyczyn naturalnych, a nie żołądkowych. Poniżej możecie podziwiać jego niezwykły apetyt.

Daniel Tammet i jego zadziwiające zdolności pamięcioweW 2004 roku Daniel Tammet znalazł się w centrum światowej uwagi, gdy recytował matematyczną stałą Pi (3.141 …) z pamięci do 22,414 miejsc po przecinku w ciągu 5 godzin, 9 minut, bez żadnych błędów. Recytacja miała miejsce w Muzeum Historii Nauki w Oksfordzie i ustanowiła ona rekord Europy.

 U tego człowieka zdiagnozowano wysoki funkcjonujący autyzm z zespołem Savanta. Jest on w stanie wykonywać wiele złożonych zadań umysłowych, w takim tempie, z którym „normalny” umysł nigdy by sobie nie poradził.

 To jest powszechne wśród „ludzi z autyzmem” i sam Daniel podkreśla się, że różnice pomiędzy umysłem Savanta i nie Savanta zostały wyolbrzymione przez branżę medyczną. Według niego, jego zadziwiające zdolności nie są wynikiem „dziwactwa genetycznego”, ale są raczej rezultatem bardzo bogatej i złożonej asocjacyjnej formy myślenia oraz wyobraźni. Jego zdaniem, autystyczna myśl jest skrajną odmianą rodzaju myślenia i ​​każdy z nas może to zrobić, wykorzystując do tego marzenia nocne czy korzystanie z gier słownych oraz metafor.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Collective-evolution, TheRichest.

Zdjęcie: Collective-evolution

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze