4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

8 ciekawych faktów na temat rekinów, o których nie miałeś pojęcia

29 Wrz 2015
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Rekiny uznawane są jedne z najbardziej przerażających stworzeń na ziemi. Te drapieżne ryby zasiedlają morza tropikalne i subtropikalne, nieliczne także wody arktyczne (rekin polarny), wiele wnika do wód śródlądowych (zobaczcie też rekiny, które pływają w kraterze czynnego wulkanu). Mimo iż tylko niektóre gatunki rekinów są niebezpieczne dla człowieka (najgroźniejsze z nich to np. żarłacz biały czy tygrysi), budzą one prawdziwy postrach wśród ludzi.

Poznajcie kilka niesamowitych faktów na temat tych wspaniałych stworzeń.

1. Rekiny zabijają ok. 12 osób rocznie

Mimo iż większość z nas panicznie boi się rekinów, w rzeczywistości są one łagodne. Czy wiecie, że rekiny zabijają około 12 osób rocznie? A ile rekinów ginie przez ludzi ciągu godziny? 11 417! Zdajecie sobie sprawę, że meduzy zabijają 15 razy więcej osób niż rekiny?

2. Rekin wielorybi może dożyć nawet 100 lat

Rekin wielorybi – jest to gatunek morskiej ryby chrzęstnoszkieletowej, jedyny przedstawiciel monotypowej rodziny Rhincodontidae, największy przedstawiciel rekinów, łatwo rozpoznawalny po specyficznym ubarwieniu. Jest też największą znaną rybą. Największy wiarygodnie zmierzony osobnik tego gatunku mierzył 18,8 m długości. Masa ciała rekina wielorybiego sięga 13,6 t (niepotwierdzone dotąd pogłoski mówią o osobnikach nawet 20-metrowej długości, ważących ponad 30 ton). Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy, rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jest jednym z trzech znanych rekinów żywiących się planktonem. Pozostałe dwa to długoszpar i Megachasma pelagios. Rekin wielorybi może dożyć nawet 100 lat. Jest poławiany gospodarczo, jego mięso osiąga wysokie ceny. Nieprowokowany nie stanowi zagrożenia dla człowieka.

3. Rekiny potrafią wyczuć kroplę krwi w basenie olimpijskim

Rekiny mają zdumiewający węch – tak potężny, że mogą wykryć pojedynczą kroplę krwi w basenie olimpijskim. Rekinem o szczególnie rozwiniętym zmyśle węchu jest żarłacz biały – nazywany również ludojadem. Rekin ten uwielbia krew i mięso. I posiada niesamowity węch. Węch jest najważniejszym zmysłem żarłacza. W jego nosie znajdują się tysiące małych porów, a ośrodek mózgu odpowiedzialny za węch jest dwa razy większy od innych części mózgu.

4. Rekin może utonąć

Być może uznacie to za zaskakujące, ale rekin może utonąć, gdy zatrzyma się w miejscu. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winien jest brak pęcherza pławnego. Rekin jest rybą, ale nie ma pęcherza pławnego – dlatego kiedy się nie porusza, opada na dno. Większość rekinów musi pływać, żeby zapewnić przepływ wody przez szczeliny skrzelowe. Oddychają tylko wtedy, kiedy woda z rozpuszczonym w niej tlenem omywa ich skrzela.

shark-545834_1280

5. Rekiny gryzą ludzi rzadziej niż… Nowojorczycy

Statystyki policyjne nie kłamią. Okazuje się, że rekiny są o wiele łagodniejsze niż… mieszkańcy Nowego Jorku. Więcej osób w Nowym Jorku rzuca się na drugą osobę i ją gryzie, niż odnotowywanych jest pogryzień przez rekiny na całym świecie!

6. Istnieje rekin, który żywi się niedźwiedziami

U wybrzeży Grenlandii, na głębokości do 600 metrów pod lodami Arktyki, żyje rekin, który je niedźwiedzie polarne i może dożyć nawet 200 lat. Co ciekawe, rekin ten ma trujące mięso, więc nikt na niego nie poluje.

7. Rekiny zjadają siebie nawzajem w łonie matki

Gdy tylko u zarodków rekina tygrysiego rozwiną się zęby, atakują i zjadają one siebie nawzajem w łonie matki. Dlaczego tak się dzieje? Amerykańscy naukowcy ustalili, że muszą one pożerać rodzeństwo, aby przetrwać.

8. Rekiny mają największe mózgi wśród ryb

Rekiny mają największe mózgi wśród ryb i dysponują zmysłami: wzroku, węchu, słuchu, smaku, dotyku, linii bocznej (wyczuwanie drobnych przemieszczeń wody) oraz elektrorecepcji (wyczuwanie zmian pola elektrycznego). Widzą w ciemnościach 10-krotnie lepiej niż człowiek (istnieją wyjątki, np. rekin polarny jest praktycznie ślepy). Wykrywają spadek potencjału elektrycznego rzędu 1 μV/cm.

whale-shark-281498_1280

Źródło: Factslides

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze