4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

8 niezwykłych faktów na temat zorzy polarnej

07 Gru 2016
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Zorza polarna, znana również jako Aurora borealis, jest niezwykle widowiskowym pokazem magnetycznego pola ziemskiego w zetknięciu z naładowanymi cząsteczkami pochodzącymi ze Słońcazobaczcie niesamowite wideo przedstawiające zorzę polarną widzianą z kosmosu. Z pewnością jest niezwykle piękna i warta wycieczki na spektakl w mroźną biegunową noc.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Różne jony dają różne kolory

Kiedy protony i neutrony ze Słońca zderzają się z polem magnetycznym Ziemi, tworzą wzdłuż jego linii spirale – protony z jednej strony, neutrony z drugiej. Większość z nich zderza się na zmianę z atmosferą, tworząc okręgi światła. Powietrze znajdujące się najwyżej składa się głównie z atomów azotu i tlenu. Cząsteczki słoneczne zderzając się najpierw pobierają od nich energię, a później uwalniają ją razem z fotonami o różnej długości fal. Atomy tlenu odpowiedzialne są za światło zielone i czasem czerwone, natomiast azot odpowiada za czerwień i pomarańcz.

Zorza jest widoczna z kosmosu

Satelity są w stanie robić zdjęcia zorzy z orbity – i są one bardzo efektowne. Można dostrzec je nawet z oddalonej planety.

Zorza występuje również na innych planetach

Pierwsze zdjęcia planet zostały dostarczone przez sondy kosmiczne Voyager 1 i 2. Były to obrazy przedstawiające Jowisza i Saturna, a później Urana i Neptuna. Również Kosmiczny Teleskop Hubble’a zdołał je uchwycić. Zorze Jowisza i Saturna są stosunkowo potężniejsze, adekwatnie do ich pola magnetycznego, natomiast na Uranie zorze są nierównomierne, ponieważ pole magnetyczne ustawione jest pionowo, podczas gdy planeta obraca się w poziomie. To powoduje, że zamiast okręgów powstają pojedyncze jasne plamy.

Światła mogą przemieszczać się na południe

Czasem, podczas większej aktywności Słońca zorze sięgają nieco dalej. Rekord zaobserwowano w czasie bitwy o Fredericksburg w Virginii w 1862 roku, w trakcie wojny secesyjnej, kiedy to światła pojawiły się na niebie. Wielu żołnierzy odnotowało ten fakt w swoich dziennikach. Pojawiają się też okazjonalnie na wysokości USA, jednak niebo jest na tyle zanieczyszczone światłem wielkich miast, że mało kto je dostrzega.

Boskie znaki

Spontaniczne zorze w przeszłości często uważano za zły omen, szczególnie w miejscach oddalonych od biegunów, np. w Grecji. Przywodziły na myśl bawiące się na niebie duszki lub duchy zmarłych. Aborygeni uważali, że jest to ogień z zaświatów.

Zimny ogień

Mimo iż wyglądem przypomina ogień, termometr w zetknięciu z nią wskazałby temperaturę grubo poniżej zera. Na wyższych sferach powietrze jest bardzo rzadkie, nie ma szybko poruszających się molekuł wywołujących ciepło.

Kamery rejestrują je lepiej niż ludzkie oczy

Zorza jest stosunkowo zaciemniona. Ludzkie oczy uchwytują jedynie spektrum czerwonawego światła. Natomiast, dopiero czułe kamery, przy odpowiednio długim naświetlaniu, zapewniają spektakularne ujęcia.

Nie da się przewidzieć ich nadejścia

Najgorsze problemy wiążą się z fizyką i kształtem pola magnetycznego przy wyrzucie masy słonecznej. Obecnie nie da się przewidzieć, w którym kierunku polecą wyrzucone przez Słońce cząstki.

northern-lights-225449_960_720

aurora-borealis-1065013_960_720

satellite-1030780_960_720

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze