4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Airbus stworzył superszybki śmigłowiec hybrydowy ze skrzydłami

27 Cze 2017
TECHNOLOGIA
autor: Anna Borkowska

Nie bez powodu mamy helikoptery i samoloty, ponieważ maszyny te służą nam do zupełnie innych celów. Helikoptery nie mogą przemieszczać się tak szybko, jak samoloty i są w stanie zabrać na swój pokład, jedynie niewielką ilość pasażerów, ale za to potrafią unosić się, startować i lądować pionowo, tam, gdzie nie dotrą tradycyjne samoloty pasażerskie. Airbus stara się jednak wypełnić lukę pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, poprzez dodanie skrzydeł do helikoptera – Airbus pracuje również nad bezzałogową, latającą taksówką – przeczytajcie.

Międzynarodowy koncern Airbus Helicopters planuje wprowadzić nowe, aerodynamiczne śmigłowce, które mogą latać z prędkością ponad 400 km/h. Urządzenie opracowano w ramach europejskiego programu badawczego Clean Sky 2. Sfinansowanie budowy maszyny będzie kosztowało 224 miliony dolarów. Projekt zaprezentowano podczas Paris Air Show.

Montaż pierwszego prototypu jest planowany na 2019  rok. Pierwszy lot helikoptera o nazwie Racer (Rapid And Cost-Effective Rotorcraft) odbędzie się rok później. Maszyna będzie wyposażona w wiele innowacyjnych funkcji i ma być zoptymalizowana pod kątem wysokiej prędkości lotów.

Urządzenie będzie wyposażone w dwa silniki Le Rolls-Royce Turbomeca – RTM322. Helikopter będzie miał korpus wykonany z metalu i kompozytu.

Obecnie, głównym celem Airbusa jest sfinalizowanie projektu i wykazanie, że jest on przydatny do użytku komercyjnego. W szczególności, Airbus widzi Racera jako dobre rozwiązanie dla służb medycznych oraz poszukiwawczo-ratowniczych. W projekt zaangażowani są również specjaliści z German Aviation i Cosmonautics Center.

Zobaczcie oficjalną zapowiedź produktu.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Ainonline, Pcmag

Zdjęcia: Ainonline, Pcmag

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze