4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Alarm zorzowy nad Polską! W najbliższym czasie możecie spodziewać się zorzy polarnej na nocnym niebie

07 Wrz 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

W środę (06.09.2017) odnotowano na Słońcu dwa silne rozbłyski, z czego jeden z nich był rekordowo potężny – rozbłysk klasy X9.3. Był on najsilniejszym rozbłyskiem słonecznym od ponad dekady. Wszystko to działo się w regionie AR 2673, gdzie w poniedziałek odnotowano również aż 12 rozbłysków klasy M. O co jednak chodzi z tymi klasami i numerami następującymi po literach? Rozbłyski słoneczne klasyfikuje się ze względu na ich siłę. Mamy więc A, dziesięć razy silniejsze B, kolejne 10 razy silniejsze C, potem M i najsilniejsze X. Następnie dodaje się numerki. Rozbłysk klasy X3 jest na przykład aż trzy razy silniejszy od rozbłysku klasy X1 itd.

Co jednak zwykle towarzyszy tak silnej aktywności naszej Gwiazdy Centralnej? Oczywiście zorze polarne widoczne w miejscach, w których na co dzień się ich nie spotyka – w tym także i w Polsce. Niezmiennie największe szanse na zaobserwowanie „kolorowych smug” będą mieli mieszkańcy północnego regionu naszego kraju – im dalej na południe, tym te szanse automatycznie stają się mniejsze. Jeśli więc mieszkacie nad morzem, to aż do końca weekendu wpatrujcie się w nocne niebo – powinniście coś wyłapać.

Materia pochodząca z najsilniejszego rozbłysku będzie potrzebowała około 2-3 dni na dotarcie do Ziemi. Największej aktywności możecie więc spodziewać się w nocy z piątku na sobotę oraz być może z soboty na niedzielę. Pole magnetyczne Ziemi będzie dodatkowo osłabione przez materię z poniedziałkowych rozbłysków, dzięki czemu nawet mieszkańcy centralnej części naszego kraju mogą liczyć na niewielki pokaz „kolorowych świateł”. Niestety to jest bardzo trudne do przewidzenia, więc jak będzie tak naprawdę w rzeczywistości – to się okaże dopiero na początku weekendu. Trzymamy jednak kciuki za to, żeby było co oglądać. Rozbłyskom słonecznym towarzyszą oczywiście również mniej przyjemne rzeczy, jak na przykład problemy z GPSem.

Podobnie jak w przypadku podziwiania „spadających gwiazd”, warto wybrać się w miejsce, które nie cierpi z powodu zanieczyszczenia światłem – a więc na tereny wiejskie i niesąsiadujące z dużymi miastami.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze