4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Antydepresanty które trafiają do oceanów sprawiają, że kraby zaczynają zachowywać się bardzo dziwnie

23 Paź 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Ludzie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej konsumują obecnie więcej antydepresantów niż kiedykolwiek w historii. Są to tak zwane leki przeciwko depresji i – jak sama nazwa wskazuje – stosuje się je w leczeniu zaburzeń psychicznych, a zwłaszcza zaburzeń depresyjnych występujących w przebiegu chorób afektywnych. Oznacza to również, że wszystko co żyje w wodzie u wybrzeży kraju również konsumuje niesamowicie dużą ilość tych leków. W końcu ścieki z toalety trafiają w końcu do zbiorników wodnych, w których kwitnie bujne życie.

Wiele substancji chemicznych jest oczywiście rozkładanych przez wątrobę, jednak ślady chemiczne pozostawiane po nich bywają równie niebezpieczne. W związku z tym postanowiono przeprowadzić badania. W ich trakcie sprawdzono wpływ fluoksetyny – aktywnego składnika m.in. Prozacu – na organizmy krabów żyjących u wybrzeża stanu Oregon. Wyniki eksperymentu okazały się naprawdę zaskakujące.

Okazało się, że kraby wystawione na działanie leku były bardziej śmiałe, bardziej agresywne i bardziej skłonne do podejmowania niepotrzebnego ryzyka. Innymi słowy zwiększały swoją dzienną aktywność i żerowały w czasie, gdy słońce było wysoko na niebie – normalnie w tym czasie kraby pozostają w ukryciu, aby wyjść na żer dopiero w nocy. Takie zachowanie naraża je na niebezpieczeństwo ataku drapieżników. Odkryto również, że kraby pod wpływem fluoksetyny częściej zaczepiały inne kraby i podejmowały z nimi walkę, w rezultacie tracąc życie lub zabijając swojego przeciwnika.

Oczywiście cały eksperyment przeprowadzono w laboratorium, jednak starano się jak najlepiej odwzorować w nim warunki naturalne. Wygląda więc na to, że jeśli tak dalej pójdzie, to kraby może spotkać nieciekawy koniec.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze