4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Asteroida 2017 AG13 prześliznęła się przez systemy obronne naszej planety

10 Sty 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pamiętacie jeszcze, jak jakiś czas temu publikowaliśmy tekst o tym, że Ziemia jest całkowicie nieprzygotowana na odparcie zagrożenia ze strony komety lub asteroidy. Okazuje się, że naukowiec z NASA, którego w tekście cytowaliśmy, miał sporo racji. Twierdził on bowiem, że większości potencjalnych zagrożeń nie jesteśmy w stanie odpowiednio wcześnie wykryć. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest niedawny incydent z udziałem asteroidy 2017 AG13.

W poniedziałek 9 stycznia br. asteroida o szerokości 25 metrów prześliznęła się przez wszystkie systemy zabezpieczeń naszej planety i przeleciała sobie obok nas w całkiem niewielkiej odległości. Wynosiła ona bowiem zaledwie 1/2 LD (Lunar Distance – ang. odległość Księżyca), czyli w przybliżeniu nieco ponad 190 tysięcy kilometrów. Wprawdzie nie wydaje się to tak znowu blisko, to jednak nie do końca o to tutaj chodzi.

Asteroida rozmiarami przypominała tą, która w 2013 roku eksplodowała nad Czelabińskiem. Jej wybuch sprawił, że doszło do licznych uszkodzeń budynków. Setki osób odniosło również obrażenia m.in. w wyniku ranienia się szkłem z wybitych szyb. 2017 AG13 poruszała się z prędkością wynoszącą 16 km/s. Warto wspomnieć, że obiekt ten został zauważony dopiero w niedzielę popołudniu. Jeśli jednak asteroida nie minęłaby Ziemi, to eksplodowałaby ona wysoko w atmosferze z siłą 700 kiloton – dla porównania dodamy, że bomba zrzucona na Nagasaki miała siłę 20 kiloton.

System wczesnego ostrzegania pozostaje więc sporym problemem. Asteroidy niestety różnią się od siebie nawzajem rozmiarami, orbitą oraz jasnością, co czyni je obiektami niesamowicie trudnymi do namierzenia. Ich szerokość może równie dobrze wynosić kilka metrów, jak i kilkanaście kilometrów. Niektóre z nich są z lodu, inne są skałą, a jeszcze inne składają się z metalu.

Towarzystwo Planetarne jest zdania, że wiemy jedynie o istnieniu około 60% obiektów znajdujących się w okolicy naszej planety, których szerokość przekracza 1,5 km. Liczba mniejszych nieznanych nam obiektów jest dużo większa.

Jednak ryzyko zderzenia, które mogłoby zagrażać naszej cywilizacji, wynosi jedynie 0,01% – prognozy wyliczane są na 100 lat do przodu. Tak przynajmniej twierdzą pracownicy Białego Domu, którzy sporządzili traktujący o tym raport.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: News.com.au

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze