4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Astronomowie odkryli drugą Wenus

08 Kwi 2017
KOSMOS
autor: Anna Borkowska

Międzynarodowy zespół astronomów odkrył egzoplanetę podobną do Wenus – dowiedzcie się, jak długo człowiek mógłby przetrwać na poszczególnych planetach naszego układu bez kombinezonu. Nowo odkryta planeta jest tylko nieznacznie większa od Ziemi. Ma również podobną gęstość. Jest ona oddalona od powierzchni Ziemi o 219 lat świetlnych i krąży wokół niskotemperaturowej gwiazdy Kepler-1649, która ma jedną piątą średnicy Słońca. O odkryciu poinformowano w czasopiśmie „The Astronomical Journal”.

Naukowcy odkryli planetę Kepler 1649b przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Keplera. Wykonuje ona pełen obrót wokół swojego Słońca, w ciągu zaledwie dziewięciu dni. Ciasność orbity przyczynia się do tego, że ​​przepływ otrzymywanej przez ciało niebieskie energii świetlnej, jest 2,3 razy większy niż tej, która dociera do Ziemi. Dla porównania – na samej Wenus jest on 1,9 razy większy niż na Ziemi.

Odkrycie to zapewnia lepszy wgląd w naturę planet leżących wokół czerwonych karłów – najbardziej popularnych typów gwiazd we Wszechświecie. Chociaż takie gwiazdy są bardziej czerwone i ciemniejsze niż Słońce, ostatnie odkrycia egzoplanet ujawniły, że w ich strefie zamieszkania znajdują się planety, które, zdaniem naukowców, są bardziej podobne do Wenus niż do Ziemi. Na tych gwiazdach mogą występować rozbłyski słoneczne, które sprawiają, że te ciała niebieskie nie nadają się do życia.

Według astronomów, badanie wenusopodobnych obiektów pozwoli nam zrozumieć, dlaczego, pomimo podobnej masy, jedna z planet jest zbyt gorąca a na drugiej może występować woda w stanie ciekłym.

Wenus jest drugą planetą od Słońca. Pod względem wielkości i masy jest bardzo podobna do Ziemi, przez co często jest ona opisywana jako siostra naszej planety. Otaczają ją chmury kwasu siarkowego, podczas gdy temperatura na powierzchni wynosi 467 stopni Celsjusza. Nazwa planety wzięła się od rzymskiej bogini miłości – Wenus.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Phys

Zdjęcie: Phys

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze