4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Ateiści mają mniej otwarte umysły niż ludzie wierzący – wyniki nowych badań zaskakują

03 Lip 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Z jednego z naszych poprzednich wpisów mogliście już dowiedzieć się o tym, że ateiści są prawdopodobnie skazani na powolne wymieranie. Nie, to nie są żarty – zerknijcie zresztą sami. Dzisiaj postanowiliśmy zaprezentować Wam wyniki innych (równie ciekawych) badań, według których ateiści są znacznie mniej otwarci na inne opinie, niż ma to miejsce w przypadku ludzi wierzących. Na samym wstępie pragniemy jednak zaznaczyć, że badania zostały przeprowadzone przez naukowców pracujących na Katolickim Uniwersytecie w Louvain (Belgia). Próba również nie była zbyt duża, ponieważ w teście brało udział jedynie 788 osób z Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Byli wśród nich ateiści, agnostycy, katolicy, żydzi, muzułmanie oraz buddyści.

Dr Filip Uzarevic przedsięwziął takie badania, ponieważ chciał mieć dowody na to, co dostrzegał w swoim własnym życiu już niejednokrotnie. Z jego własnego doświadczenia wynikało, że osoby wierzące często bywały znacznie bardziej tolerancyjne od osób niewierzących – choć oczywiście bywało i całkowicie na odwrót. Badania zawierały w sobie całą serię testów, którym zostali poddani wszyscy uczestnicy.

Ich zadaniem było sprawdzenie, jak bardzo „otwarte umysły” posiadają przedstawiciele poszczególnych wyznań (lub też ich braku). Wyniki prawie jednogłośnie pokazały, że to właśnie ateiści są znacznie mniej tolerancyjni – w kwestiach ideowych – od osób reprezentujących jakąś religię. Wyniki mogą oczywiście zaskakiwać. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to właśnie ateiści i agnostycy są grupą, która uważa się za otwartą na inne opinie, postrzegając jednocześnie ludzi wierzących, jako upartych i zamkniętych w swoim świecie.

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć, że im bardziej konserwatywne poglądy dana osoba posiadała – niezależnie od jej wyznania – była znacznie mniej tolerancyjna.

Źródło: Independent

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze