4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Autystyczne zmiany w mózgu mogą rozpoczynać się już w łonie matki

14 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Odkrycie wyraźnych sekcji zmienionych komórek mózgowych u dzieci z autyzmem sugeruje, że zaburzenie to ma swój początek jeszcze przed narodzinami dziecka, a mianowicie podczas fazy rozwoju mózgu w drugim i trzecim trymestrze ciąży – czy wiecie, że spożywanie niektórych witamin w czasie ciąży, zwiększa ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka?

W badaniu tkanki mózgu zmarłych osób, naukowcy przebadali próbki od 11 dzieci z autyzmem oraz 11 dzieci bez tego zaburzenia, w wieku od 2 do 16 lat. Użyli specjalnych technik, aby wykryć i wizualizować konkretne typy neuronów w korze mózgowej. Odkryli oni gęste obszary zawierające neurony o nieregularnym kształcie, które znajdowały się w złych warstwach korowych. Obszary te miały długość 5-7 milimetrów i znajdowały się w części czołowej i skroniowej kory u 10 spośród 11 dzieci z autyzmem. U zdrowych dzieci obszary te wykryto tylko u jednego spośród 11 dzieci.

„Obszary te nie wyglądają jak obrażenia, czy utrata komórek. Te komórki tam są, ale nie stały się tym, czym być powinny, w warstwie w jakiej powinny być”

– powiedział biorący udział w badaniach Eric Courchesne, dyrektor UCSD Autism Center.

„Obszary te zostały wykryte w płacie czołowym i skroniowym, czyli obszarach ważnych dla interakcji społecznej i języka, ale nie wykryto ich w korze potylicznej, która odpowiada za przetwarzanie wizualne, które jest bardzo dobrze rozwinięte u osób z autyzmem”

– dodał.

Wyniki wskazują na zaburzenie rozwoju warstw korowych, którego to rozwój ma miejsce w trakcie drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Ludzka kora mózgowa ma sześć warstw i w każdej warstwie znajduje się konkretny rodzaj komórek, które występują w swoich określonych warstwach. Komórki te mają swoje nazwy genetyczne lub sygnatury.

Używając genetycznych markerów konkretnych komórek, naukowcy mogą zakodować dla nich kolor. Wynikiem jest kolorowy obraz badanej części kory mózgowej, który przypomina tęczę. Podczas badań naukowcy odkryli małe obszary, gdzie kolory wyglądały na pomieszane, co pokazało, że niektóre komórki były nie na swoim miejscu. Co więcej, komórki te nie wykształciły się do końca w taki sposób w jaki powinny.

„Spodziewaliśmy się zobaczyć komórki w nie swoich miejscach”

– powiedział Courchesne.

Byłby to „efekt migracyjny” – komórki po prostu nie dotarły na swoje właściwe miejsce.

„Zaobserwowaliśmy jednak nieudaną normalną ekspresję genów w obu typach komórek i ich warstwach”

– dodał.

Dotychczasowe badania na ludzkich płodach wykazały, że warstwy korowe wykształcają się i różnicują między sobą pomiędzy 19 i 30 tygodniem ciąży. Poważne zakłócenie tej fazy rozwoju może skutkować zaburzeniami, w których mózg wygląda inaczej niż powinien.

„Jest wiele różnych opinii na temat tego, co powoduje autyzm. Wiele z nich głosi, że coś dzieje się z mózgiem w wieku niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie, jednak to jest mocnym, biologicznym dowodem na to, że autyzm zaczyna się w łonie matki”

– powiedział Courchesne.

Nie jest jasne, co może wpływać na normalny rozwój warstw korowych, ale prawdopodobnie jest to połączenie czynników genetycznych oraz warunków panujących w łonie matki.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Livescience

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze