4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
TECHNOLOGIA

Badacze zapisali gif z galopującym koniem w żywej bakterii, a następnie go odczytali – zobaczcie co z tego wyszło

15 Lip 2017
TECHNOLOGIA
autor: Bartek Faryna

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma problem z danymi. Muszę dokupować coraz więcej dysków, aby móc je wszystkie gdzieś przechowywać. Zdjęcia, filmy, projekty – to wszystko „waży” niestety swoje i czasem zwykłe przenośne dyski po prostu nie wystarczają. A co powiedzielibyście na to, abyśmy mogli przechowywać dużą ilość danych w czymś niesamowicie małym – na przykład w bakterii? Pamiętacie jeszcze jeden z naszych poprzednich wpisów, w którym informowaliśmy Was o wielkim sukcesie genetyków z Harwardu? Odkryli oni sposób, pozwalający zmienić bakterie Escherichia coli (pałeczka okrężnicy) w żywe mikroskopijne dyski twarde.

Udało im się wcielić ten projekt w życie poprzez wykorzystanie techniki edycji genomu CRISPR. Niedawno dokonali jednak czegoś jeszcze bardziej spektakularnego. Zapisali obrazek z galopującym koniem w DNA jednej z bakterii, a później odczytali go w kolejnym pokoleniu. Tak właśnie, ta technika zapisu danych pozwala bowiem na ich odczyt nie tylko z oryginalnego „żywego dysku twardego” lecz także z kolejnych pokoleń. Eksperci twierdzą, że 1 gram DNA może posłużyć do przechowania aż 214 petabajtów danych. To odkrycie otwiera cały szereg nowych możliwości.

Poniżej możecie zobaczyć obrazek z galopującym koniem, o którym wspominaliśmy powyżej. Po lewej mamy oryginalny gif, zaś po prawej ten zrekonstruowany z innej bakterii.

Po co jednak to wszystko? Badacze mają nadzieję, że w przyszłości będzie można dzięki temu zmieniać ludzkie neurony w biologiczne urządzenia do nagrywania. Docelowo pragną oni wykorzystać komórki do gromadzenia informacji na swój temat tak, aby przyszłe pokolenia mogły je bez problemu odczytać. Jesteśmy jednak przekonani, że ta technika przechowywania danych posłuży jeszcze do wielu innych celów.

Pasjonujesz się technologią i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze