4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Bakterie wywołujące Legionellę w płynach do spryskiwacza?

19 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

W płynach do spryskiwaczy mogą rozwijać się bakterie odpowiedzialne za zapalenie płuc, chorobę legionistów oraz inne infekcje układu oddechowego.

Bakterie wyizolowano w płynach do spryskiwaczy używanych w 75 procentach autobusów w Arizonie, które stanowiły przedmiot badań doktoranta Otto Schwake z Arizona State Univesity. Wyniki badań zostały opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Biologii.

Szczególną rolę w rozprzestrzenianiu się bakterii odgrywa rozpryskiwacz, ponieważ potrafi on w jednym momencie uwolnić niesłychaną ilość bakterii. Wyniki, które osiągnął student wskazują na to, że samochody mogą służyć jako ważne źródła transmisji dla Legionelli (choroby legionistów).

Legionella wywoływana jest przez bakterie, których naturalnym środowiskiem wzrostu jest woda. Mogą rozwijać się również w systemach chłodniczych i klimatyzatorach, a także w jacuzzi. Nie są one w stanie przenosić się bezpośrednio na człowieka w wyniku kontaktu ze skórą, ale jest to możliwe w momencie, gdy znajdą możliwość przemieszczania się przy pomocy pary wodnej lub mgły. Wówczas są w stanie trafić do układu oddechowego człowieka.

Większość osób, które są narażone na wdychanie tych bakterii najprawdopodobniej nie zachoruje, jednak u niektórych osób mogą one wywołać chorobę legionistów, czyli ciężką formę zapalenia płuc. Bakterie mogą powodować również gorączkę Pontiac, której objawy często mylone są z grypą.

Powyższe wyniki pochodzą z serii eksperymentów wykonanych w 2012 roku. Shawke wraz z grupą kolegów próbowali rozwijać bakterie Legionelli w kilku rodzajach płynów do spryskiwaczy. Okazało się, że w badanych próbkach doszło do zwiększenia poziomu hodowanych bakterii w płynach i potrafiły one zachować swoją populację przez okres 14 miesięcy.

Pomimo, że nie ma bezpośredniego dowodu na to, że płyn do spryskiwaczy jest przyczyną zachorowań na Legionellę, osiągnięte wyniki przyczyniły się do kolejnych badań epidemiologicznych. Badania te pokazują jednak, że współczesny człowiek może być wielokrotnie, nieświadomie narażony na choroby układu oddechowego w jego naturalnie występującym środowisku. To pokazuje również, że istnieje potrzeba badania nietypowych sposobów rozprzestrzenia się chorób w społeczeństwie.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sciencedaily

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze