4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Batfish – najdziwaczniejsza ryba na świecie!

28 Gru 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Red-lipped batfish lub Galapagos batfish – czyli ryba nietoperz (Ogcocephalus darwini) jest z pewnością jedną z najdziwniejszych ryb, jakie w życiu widzieliśmy. Stworzenie to żyje na głębokości od 3-76 metrów, osiąga maksymalnie około 25 cm długości i można je spotkać w wodach wokół Wysp Galapagos oraz w Peru – donosi Encyclopedia of Life.

Red-lipped batfish wygląda wręcz komicznie ze swoimi wydętymi, niemal fluorescencyjnymi, jaskrawoczerwonymi ustami i wyłupiastymi oczami przypominającymi guziki. Jej płetwy piersiowe i miednica tworzą wypustki, które wyglądają jak kończyny. Podobnie jak żabnica, red-lipped batfish ma na głowie specjalną, wystającą strukturę znaną jako illicium, która wyrasta z płetwy grzbietowej, kiedy ryba ta dojrzewa. Struktura ta uwalnia substancje chemiczne, które są wykorzystywane jako przynęta do zwabiania ofiar.

Jeśli chodzi o pływanie, ta niezwykle dziwaczna ryba jest w tym raczej kiepska – zazwyczaj niezręcznie porusza się po dnie morza za pomocą swoich płetw. Gatunek ten żywi się głównie małymi rybami i skorupiakami, takimi jak krewetki i mięczaki. Mimo iż ryba ta wygląda wręcz upiornie, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. Red-lipped batfish jest blisko spokrewniona z red-lipped batfish, którą można znaleźć wokół Cocos Island, u wybrzeży Kostaryki (stąd inna nazwa zwyczajowa gatunku – Cocos batfish).

9c73c81307e289b344d9832cd354175b

red-lipped_bat_fish-rein-ketelaars-copy-e1445937343222

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience, Padi

Zdjęcia: Livescience, Padi, Pinterest

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze