4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Boicie się dentysty? Naukowcy mają dla Was pewną radę!

02 Gru 2015
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Większość z nas odczuwa strach i niechęć przed wizytą u dentysty (dlaczego warto szczotkować swoje zęby przed snem w całkowitej ciemności?). Nasze lęki i obawy zazwyczaj wynikają z wcześniejszych doświadczeń – z czasów, kiedy ból był nieodłącznym towarzyszem większości zabiegów stomatologicznych. Mniej więcej tak kojarzy Wam się wizyta u dentysty, jaką pamiętacie z dzieciństwa, prawda?

Mimo iż nowoczesna medycyna w ostatnich latach bardzo posunęła się do przodu, a wizyty u stomatologa stały się nieporównywalnie mniej bolesne i o wiele bardziej przyjazne pacjentowi, wielu z nas wciąż ma opory przed odwiedzeniem dentysty. Czy istnieje jakiś sposób, aby przezwyciężyć ten irracjonalny strach?

Grupa badaczy z King’s College w Londynie radzi, jak przygotować się do wizyty u dentysty, żeby była ona jak najmniej stresująca. Aby poradzić sobie z lękiem przed stomatologiem, z pomocą przychodzą kursy terapii poznawczo-behawioralnej (Cognitive behavioral therapy – CBT). Zaledwie w kilka dni eksperci mogą nam pomóc przezwyciężyć strach i niepokój związany z wizytą u dentysty i umożliwić leczenie stomatologiczne bez konieczności sedacji (obniżenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologicznych, bez wyłączenia świadomości) – pisze NDTV.

W sumie w badaniu wzięło udział 130 osób, które poddały się sesji terapii poznawczo-behawioralnej. U prawie 70% z nich zauważono dentofobię (strach przed leczeniem stomatologicznym). Niewielka część osób miała wysoki poziom lęku, wysokie ryzyko depresji i innych zaburzeń psychicznych. U czterech uczestników lekarze zarejestrowali myśli samobójcze.

Po odbyciu sesji psychoterapeutycznej, 79% osób było w stanie pozbyć się strachu przed dentystą do tego stopnia, że nie były już im potrzebne przed wizytą leki uspokajające. Aby uzyskać pozytywny wpływ u większości ochotników, wymagane było zastosowanie co najmniej pięciu sesji psychoterapeutycznych.

„Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) to terapia krótkoterminowa, zwykle trwająca 6-10 sesji. Nasze badanie pokazuje, że średnio po pięciu sesjach CBT, większość ludzi może poddać się leczeniu przez lekarza dentystę, bez konieczności sedacji” – powiedział główny autor badania, Tim Newton z King’s College London.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „British Dental Journal”.

Źródło: NDTV

Zdjęcie: Huffington Post

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze