4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Bolało z lewej strony brzucha. Kiedy zgłosił się do szpitala lekarze wyciągnęli z niego to coś

08 Wrz 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Bóle brzucha na ogół bywają czymś stosunkowo niegroźnym. Najedliśmy się po prostu i żołądek ledwo radzi sobie z taką ilością pokarmu, wypiliśmy za dużo alkoholu czy po prostu zjedliśmy za dużo tłuszczu. Czasem jednak bywa i tak, że zwykły ból brzucha może okazać się czymś bardzo poważnym – szczególnie, jeśli odczuwamy go bez przerwy już od kilku lat. Wtedy koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza, który wystawi odpowiednią diagnozę i rozpocznie leczenie. Czasem jednak przyzwyczajamy się do bólu, który towarzyszy nam od dzieciństwa. Tak było m.in. w przypadku pewnego chłopaka, z brzucha którego w szpitalu wyciągnięto coś naprawdę obrzydliwego – zobaczcie zresztą sami. Dziś jednak przyjrzymy się innemu przypadkowi.

Tym razem naszym bohaterem będzie pewien 64-letni mieszkaniec miasta Long Beach w Kalifornii. Od długiego czasu skarżył się na bóle brzucha z lewej strony. Niestety nie chciało mu się z tym zwracać do specjalisty, ponieważ uważał, że ból nie jest aż tak uciążliwy. W końcu jednak dał za wygraną i zgłosił się do lokalnego szpitala. Lekarze od razu przystąpili do badania, a prześwietlenie wykazało, że w pęcherzu pacjenta znajduje się coś bardzo dużego. Okazało się, że był to niezwykłych rozmiarów kamień pęcherzowy (nie mylić z kamieniami nerkowymi).

Kamienie w pęcherzu zwykle powstają w wyniku zapalenia pęcherza, mocnego odwodnienia lub zbyt dużej koncentracji mocznika. Substancje zaczynają się tam krystalizować i tworzyć niewielkie kamienie. Zwykle jednak nie przekraczają one pewnego rozmiaru. W tym wypadku sytuacja była wyjątkowa. 64-letni bohater całego zajścia, 10 lat wcześniej, cierpiał bowiem na raka pęcherza. W związku z tym cały organ musiał zostać usunięty, a w jego miejsce wstawiony „zastępczy”, stworzony z kawałków jelita pacjenta.

Taki pęcherz zastępczy – zwany w medycynie „neobladder” – jest niestety bardzo podatny właśnie na tworzenie się w nim kamieni, które swoimi rozmiarami potrafią naprawdę zaskoczyć. W przypadku 64-latka wyciągnięty kamień mierzył 12×9,5×7,5 cm przy wadze 770 g. Warto w tym miejscu wspomnieć, że rekord świata należy do pacjenta, z którego wyciągnięto kamień mierzący aż 17,9×12,7×9,55 cm przy wadze 1,9 kg.

Bohater naszej dzisiejszej historii wrócił na szczęście do zdrowia.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze