4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Brytyjscy naukowcy stworzyli „inteligentny” bandaż

19 Kwi 2017
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Brytyjscy naukowcy opracowali „inteligentny” bandaż, który jest zdolny do kontrolowania procesu gojenia się ran i przekazywania informacji bezpośrednio do lekarza. Eksperci oczekują, że nowy produkt trafi na rynek już w przyszłym roku.

Nowy bandaż wyposażony jest w malutkie czujniki, które monitorują krzepliwość krwi, wykrywają zakażenia i natychmiast przesyłają dane lekarzowi. Twórcy mają nadzieję, że będzie to kolejny krok w kierunku spersonalizowanego podejścia do medycyny.

Bandaż ma być również połączony ze smartfonem pacjenta, aby uzyskać informacje na temat jego aktywności fizycznej, odżywiania oraz innych czynników, które wpływają na zdrowie. Same bandaże mają być produkowane przy użyciu drukarek 3D.

Profesor Marc Clement, przewodniczący Institute of Life Science (ILS) w Swansea, powiedział:

„Nanotechnologia pozwala nam tworzyć czujniki, które są coraz mniejsze. Można je umieścić na inteligentnym opatrunku. Następną rzeczą jest sprawienie, że opatrunki te będą kosztowały tyle, że będą one łatwo dostępne dla służby zdrowia. Jak produkować te inteligentne urządzenia? Bez wątpienia najbardziej skutecznym sposobem na osiągnięcie tego jest wykorzystanie technologii druku 3D. To podejście multi-technologiczne, z wykorzystaniem nanotechnologii, nanoelektroniki, drukowania i biochemii powlekania, a wszystkie one połączone są ze sobą poprzez infrastrukturę 5G, aby umożliwić nam jutro i w przyszłości zapewnienie opieki zdrowotnej dla rannych pacjentów, która będzie umożliwiała lepsze wyniki zdrowotne i lepszą jakość ich życia”.

Nowe bandaże mają zostać przetestowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy na University of Swansea. Naukowcy mają również nadzieję, że uda im się rozwiązać kolejny problem: sprawić, że nowa technologia będzie na tyle tania, że będzie się nadawała do masowego użytku. W planach jest również stworzenie inteligentnych bandaży, które zmieniają kolor, gdy rana ulegnie zakażeniu.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Telegraph

Zdjęcie: Nanotechmag

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze