4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Całkowite zaćmienie słońca zacznie się już lada moment – oglądaj je na żywo razem z nami!

21 Sie 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Pewnie już gdzieś dzisiaj o tym słyszeliście, bo wszystkie media trąbią o zaćmieniu od samego rana. Ale tak, właśnie dzisiaj ma miejsce całkowite zaćmienie słońca. Niestety nie zobaczymy go z Polski (ani też w ogóle z Europy, Azji ani Afryki). Będzie ono widoczne jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej od wybrzeża do wybrzeża. Będzie to pierwsze całkowite zaćmienie obserwowane na takim właśnie obszarze od 1918 roku. Nic więc dziwnego, że miliony Amerykanów przejechało nawet kilkaset kilometrów tylko po to, aby obejrzeć to niezwykłe zjawisko. To jednak nie wszystko. Do USA zjechało bowiem również mnóstwo turystów tylko po to, aby zobaczyć „pierścień z diamentem”.

Czym jest jednak samo zaćmienie słońca? Na Ziemi zjawisko to możemy obserwować wtedy, kiedy Słońce i Księżyc ustawią się w tej samej linii względem Ziemi. Dzieje się to średnio 3 razy każdego roku. Zwykle jednak możemy obserwować to zjawisko z miejsce mało zaludnionych lub całkowicie bezludnych – z biegunów lub gdzieś ze środka któregoś z oceanów. Jednak dzisiejsze zaćmienie Słońca będzie obserwowane w Stanach Zjednoczonych na trasie o długości 4200 km, w pasie szerokim na 96-113 km, ciągnącym się przez 14 stanów. Moment najdłuższego całkowitego zasłonięcia Słońca przez Księżyc będzie obserwowany w stanie Illinois w parku narodowym Shawnee National Forest i będzie on trwał 2 minuty i 44 sekundy.

Wiele sklepów, przedsiębiorstw a nawet całych miasteczek robi niezły biznes na tegorocznym całkowitym zaćmieniu. Jak świeże bułeczki sprzedają się specjalne okulary do obserwowania zaćmienia, bilety na loty „ścigające zaćmienie”, czy nawet miejsca w hotelach. Nie ma się jednak co dziwić, to naprawdę niezwykłe zjawisko i warto zobaczyć je na własne oczy.

Niestety w Polsce najbliższe całkowite zaćmienie będzie miało miejsce dopiero 7 października 2135 roku. Nie mamy więc co liczyć, że ktokolwiek z nas doczeka tej daty. Żeby zobaczyć je jeszcze chociaż raz na żywo za życia, będziemy musieli wybrać się do innego kraju. Zawsze jednak pozostaje jeszcze oglądanie transmisji na żywo, tak jak na przykład dzisiaj. Zapraszamy Was więc do pozostania razem z nami i obejrzenia tego niezwykłego zjawiska.

Źródło: NASA

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze