4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Chcesz wytrzeźwieć po imprezie? Lepiej nie pij napojów energetycznych

02 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi staje się coraz bardziej popularne wśród młodzieży oraz dorosłych i często powiązane jest z wieloma zagrożeniami – co się dzieje w naszym organizmie po wypiciu napoju energetycznego? Nowe badanie wykazało, że hedonistyczne motywy związane z ideałami przyjemności, są mocno powiązane ze spożywaniem napojów energetycznych, jak również z uzależnieniem od alkoholu oraz agresją.

„Kilka badań na terenie Australii wykazało, że spożywanie napojów energetycznych stało się dość popularne, podobnie do trendów z USA i Europy”

– powiedział Nic Droste, doktorant i badacz na wydziale psychologii na Deakin University w Australii.

„W jednym dużym badaniu przeprowadzono wywiady z osobami w imprezowych dzielnicach pięciu australijskich miast i odkryto, że około 15 procent badanych było po spożyciu napoju energetycznego w czasie udzielania wywiadu. Wykazano również, że osoby spożywające napoje energetyczne mają większe stężenie alkoholu we krwi niż osoby nie spożywające takich napojów”

– dodał naukowiec.

Droste i jego współpracownicy poprosili 594 studentów (395 kobiet i 199 mężczyzn) w wieku około 22 lat o wypełnienie anonimowej ankiety online w 2012 roku. Grupa została ograniczona do osób, które spożywały napoje energetyczne w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Stosując 14 czynników mających na celu zmierzenie motywacji do spożywania napojów energetycznych, naukowcy określili 4 powtarzające się motywacje do picia takich napojów, a mianowicie hedonistyczna, społeczna, energetyczna/wytrzymałościowa oraz motywacja zmniejszenia upojenia alkoholowego.

„Nasze badanie jest pierwszym, które wykazało, że motywacja, którą kieruje się osoba mieszająca napoje energetyczne z alkoholem, może pomóc w określeniu tego czy doświadczy ona negatywnych skutków, takich jak agresja, przemoc, uszkodzenia ciała związane ze spożyciem alkoholu i może również pomóc w ocenie ryzyka uzależnienia od alkoholu”

– powiedział Droste.

„Motywacja hedonistyczna, taka jak szukanie przyjemności i pożądanie stanu nietrzeźwości, były już w przeszłości łączone z nadużywaniem alkoholu, a więc fakt, że podobne motywy związane są również ze zwiększonym spożyciem napojów energetycznych, ma sens”

– twierdzi Droste.

„Badanie to jest unikalne, gdyż jest pierwszym, które łączy konkretne motywy mieszania napojów energetycznych z alkoholem, z negatywnymi skutkami oraz zwiększonym spożyciem alkoholu”

– dodał naukowiec.

Droste stwierdził, że jeden z wyników był dość zaskakujący.

„Osoby, które piły napoje energetyczne, aby wytrzeźwieć, miały zwiększone ryzyko doświadczenia negatywnych skutków związanych z alkoholem. Jest to interesujące, gdyż może oznaczać, że konsumenci są w błędzie, jeśli zakładają, że spożywanie kofeiny może zmniejszyć poziom ich upojenia”

– powiedział.

Droste dodał również, że może być kilka powodów tego błędnego myślenia.

„Napoje energetyczne są reklamowane jako zwiększające koncentrację i umysłową oraz fizyczną wydajność. Możliwe, że ta strategia marketingowa każe pijącym wierzyć, że napoje energetyczne mogą anulować niektóre z efektów spożycia alkoholu. Ponadto, setki filmów i seriali telewizyjnych pokazywało kawę jako złoty środek pozwalający szybko wytrzeźwieć. Możliwe, że jest to najnowsza faza głęboko zakorzenionego mitu mówiącego, że kawa pozwoli nam szybciej wytrzeźwieć, abyśmy mogli oszukać szefa, żonę, policję, barmana czy strażnika przy drzwiach”.

„Kluczowym tutaj wydaje się pozostawanie czujnym”

– powiedział Droste.

Mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi jest wciąż dość nowym trendem, więc na pewno pojawi się jeszcze wiele badań, które wyjaśnią nam, co jest bezpieczne oraz czego powinniśmy unikać. Do tego czasu zwracajmy uwagę na ostrzeżenia na opakowaniach napojów energetycznych i alkoholi, gdyż jest powód dla którego ktoś je tam umieścił. Dodatkowo, osoby pijące muszą wiedzieć, że nie powinny stosować napojów energetycznych w celu przyspieszenia procesu trzeźwienia.

„Nasze badania wykazały, że takie zachowanie zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych skutków związanych ze spożywaniem alkoholu”

– zakończył Droste.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Eurekalert

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze