4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Chcesz zajść w ciążę? Unikaj stresu!

21 maja 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Nowe badania sugerują, że stres może wpływać na szanse zajścia w ciążę – w jaki sposób pierwsza ciąża wpływa na mózg kobiety? Naukowcy odkryli, że kobiety, które miały w ślinie wyższy poziom enzymu o nazwie alfa-amylaza (który jest wskaźnikiem stresu), miały więcej trudności z zajściem w ciążę. Jest to pierwsze badanie, które wykazało związek niepłodności u kobiet z poziomem stresu.

„Wykazaliśmy, że kobiety, które miały najwyższy poziom alfa-amylazy, miały ponad dwa razy mniejszą szansę na zajście w ciążę po 12 miesiącach niż kobiety, które miał najniższy poziom tego enzymu”

– powiedziała autorka badania, Courtney Lynch, epidemiolog reprodukcyjny z Ohio State University College of Medicine.

Wyniki sugerują również, że wpływ stresu wydaje się pojawiać, kiedy para stara się o dziecko przez pięć miesięcy. Naukowcy odkryli, że szanse na zajście w ciążę na samym początku są podobne u wszystkich kobiet, niezależnie od poziomu alfa-amylazy, ale po pięciu miesiącach, szanse na poczęcie u kobiet z wyższym poziomem alfa-amylazy, zaczynają spadać.

Rola jaką odgrywa stres w niepłodności oraz mechanizmy, jakie mogą wpływać na szanse kobiety na zajście w ciążę, są dość skomplikowane. Spekuluje się, że pary, które mają trudności z poczęciem dziecka, odczuwają większy stres i uprawiają seks rzadziej, jednak nowe badania nie dostarczyły dowodów na to, że pary, które miały trudności z poczęciem, uprawiają seks rzadziej niż pary, które takich problemów nie mają.

„Te badania wykazują, że jeśli do poczęcia nie doszło w przeciągu 5-6 miesięcy próbowania, to może to być związane ze stresem”

– powiedziała Lynch.

Zachęca ona kobiety mające trudności z zajściem w ciążę do zainteresowania się technikami obniżania poziomu stresu, takimi jak medytacja, joga, regularna aktywność fizyczna czy relaksacyjne ćwiczenia oddechowe. Lynch stwierdziła jednak, że naukowcy nie wiedzą jeszcze, która z metod relaksacyjnych najbardziej zwiększa szanse poczęcia. Zaznaczyła również, że wysoki poziom stresu nie jest jedynym, czy nawet najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na zdolność kobiety do zajścia w ciążę.

„Nie mamy mocnych dowodów na to, że techniki relaksacyjne mogą być pomocne, ale z pewnością nie zaszkodzi kobietom spróbowanie którejś z nich”

– powiedziała Lynch.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Livescience

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze