4738 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Chcieli przywieźć z wakacji tą „drobną naturalną pamiątkę” – zostali ukarani mandatem w wysokości 1000 euro

08 Wrz 2017
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Często będąc na wakacjach chcemy coś ze sobą zabrać. Wiele osób ma dość komercyjnych pamiątek ze straganów, które i tak wytwarzane są gdzieś w Azji. Wybierają więc rzeczy niezwykłe, których nie znajdziemy w normalnym sklepie. Będąc nad morzem wybór oczywiście pada zwykle na muszelki, bursztyny, kamienie czy nawet czasem zasuszone zwierzęta morskie. Wiele osób kolekcjonuje również piasek – łatwo go zdobyć, jest w wielu miejscach i często wygląda niesamowicie. Nie inaczej było w przypadku naszych dzisiejszych bohaterów. Próbowali oni zabrać ze sobą kilkanaście butelek oraz woreczków z piaskiem z Sardynii.

Zostali zatrzymani na lotnisku Elmas w Cagliari i ukarani mandatami wynoszącymi po 1000 euro na osobę. Za co? Przecież piasek jest wszędzie, kto by się nim przejmował? Otóż mieszkańcy Sardynii mają z tym spory problem. Turyści na potęgę zabierają im ich „lokalne złoto”. W związku z tym władze postanowiły wprowadzić przepis zakazujący wywozu piasku z wyspy. Osoba próbująca przemycić tak cenny towar może dostać mandat wynoszący nawet 3000 euro. Obowiązuje on od 1 sierpnia tego roku.

Pewnie wydaje wam się to głupie. Władze twierdzą jednak, że tylko w sezonie wakacyjnym 2015 – a więc przez trzy miesiące – przechwycono na lotnisku łącznie 5 ton piasku. W takim tempie turyści szybko mogliby pozbawić wyspę większości naturalnego surowca. Skąd jednak popularność tej nietypowej pamiątki? Nikt nie ma zielonego pojęcia. To po prostu stało się modne.’

Źródło: BBC

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze