4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Chińczycy zamierzają sadzić ziemniaki na Księżycu, a wszystko będziemy mogli oglądać na żywo

26 Cze 2017
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

Czasem w sieci pojawiają się informacje, w które ciężko na pierwszy rzut oka w ogóle uwierzyć. Tak właśnie było i z tą, kiedy tylko spostrzegliśmy ją gdzieś w internecie. Okazało się jednak, że jest ona w 100% prawdziwa, a więc śmiało możemy podzielić się nią z naszymi czytelnikami. Otóż Chiny zamierzają uruchomić eksperymentalną uprawę ziemniaków na powierzchni Księżyca. Chcą oni w ten sposób sprawdzić, czy tamtejsze warunki nadają się w ogóle do czegokolwiek.

Tę rewelację ogłoszono na niedawnej konferencji Global Space Exploration, która odbył się w Pekinie. Misja zostanie wysłana już w 2018 roku, a jej głównym trzonem będzie lądownik Chang’e 4. Na jego pokładzie będą znajdować się specjalnie przygotowane sadzonki ziemniaków oraz jaja jedwabników. Mają one wzajemnie się uzupełniać. Jedwabniki będą produkowały dwutlenek węgla, a ziemniaki zajmą się produkcją tlenu.

Oczywiście ekosystem zostanie przygotowany tak, aby móc oprzeć się niesprzyjającemu tam klimatowi. Temperatura na Księżycu może wahać się od -170°C do 100°C, a więc całość zostanie zabezpieczona specjalną warstwą utrzymującą możliwie stałą temperaturę wewnątrz. W skład wyposażenie będzie wchodziło także oświetlenie, którego będą potrzebowały ziemniaki. Do tego dodajcie jeszcze kamerki, które będą przesyłały obraz z Księżyca na Ziemię na bieżąco i już macie gotową całą instalację.

Czy coś z tego wyjdzie? Trudno powiedzieć. Chiny wzięły się za ten projekt na poważnie, a więc niewykluczone, że zakończy się on pełnym sukcesem.

Pasjonujesz się kosmosem i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze