4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Co by się stało, gdybyśmy wystrzelili z pistoletu w przestrzeni kosmicznej?

23 Gru 2016
FIZYKA
autor: Bartek Faryna

Kosmos jest naprawdę fascynujący. Utwierdzamy się w tym z każdym kolejnym wpisem na ten temat, jaki publikujemy na łamach naszego serwisu. Było tego już całkiem sporo. Mogliście między innymi dowiedzieć się już, co się stanie z ciałem człowieka w przestrzeni kosmicznej bez kombinezonu. To jednak nie wszystko. Mogliście bowiem przekonać się również, jak wygląda eksplozja nuklearna przeprowadzona w kosmosie. Czy zastawialiście się kiedykolwiek, co się stanie, jeśli wystrzelimy z pistoletu w przestrzeni kosmicznej?

Zacznijmy więc od początku. Mamy broń, strzelamy – i co dalej? W próżni fale dźwiękowe się nie rozchodzą, a więc nie słyszymy samego wystrzału. Zauważymy jednak coś innego. Jak głosi trzecia zasada dynamiki Newtona, odrzut pistoletu sprawi, że nasze ciało podąży w przeciwnym kierunku niż kula. Z jaką prędkością?

Kula z karabinu AK-47 zostaje wystrzelona z prędkością około 2 575 km/h. Ciało strzelca podąży więc w przeciwnym kierunku z prędkością 0,11 km/h. Porównajmy więc to z wystrzałem z pistoletu kaliber 50 – a więc całkiem sporego. Kula zostaje wystrzelona z niego z prędkością około 2 140 km/h. Wprawdzie kule wystrzelone z karabinu poruszają się szybciej, to jednak są one niemal dwa razy lżejsze. A więc w drugim przypadku ciało strzelca zostanie odrzucone z prędkością 0,22 km/h.

Co jednak najciekawsze, jeśli będziemy znajdować się na orbicie i wystrzelimy z pistoletu w odpowiednim kierunki, to w końcu w którymś miejscu spotkamy się z kulą, która zatopi się w naszych plecach.

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze