4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
KOSMOS

Co by się z nami stało, gdybyśmy zapalili skręta marihuany w przestrzeni kosmicznej?

28 Gru 2016
KOSMOS
autor: Bartek Faryna

W dzisiejszych czasach przestrzeń kosmiczna jest dla człowieka jednocześnie zrozumiała i niezrozumiała. Wiemy że istnieje i domyślamy się, jakimi rządzi się prawami. Jest jednak cała masa rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy. W naszym poprzednim wpisie próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie: co by się stało, gdybyśmy wystrzelili z pistoletu w przestrzeni kosmicznej. Tym razem poruszymy inną kwestię i spróbujemy się dowiedzieć, co by się stało, gdybyśmy zapalili skręta z marihuany w kosmosie.

Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, że przestrzeń kosmiczna wpływa w różnoraki sposób na ciała ludzi przebywających w niej. Wprawdzie większa część tych procesów stanowi dla nas jeszcze zagadkę, to jednak krok po kroku odkrywamy kolejne części tej łamigłówki. Jakiś czas temu udało nam się dowiedzieć, co stoi za deformacjami gałek ocznych astronautów, a już teraz sprawdziliśmy, jak promieniowanie kosmiczne może wpływać na „marihuanowy haj”.

Badacze z USA i Węgier wystawili kilka myszy na działanie wysokoenergetycznych cząsteczek – takich samych, jakie przemierzają przestrzeń kosmiczną – i odkryli w ten sposób coś bardzo ciekawego. W tych konkretnych badaniach, skupiono się na hipokampie – obszarze mózgu, który jest odpowiedzialny za pamięć oraz orientację w przestrzeni. W ten sposób odkryto, że promieniowanie zakłóca działanie receptorów kannabinoidowych znajdujących się w tamtej części mózgu.

Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być niemożliwość upalenia się w przestrzeni kosmicznej. Marihuana więc albo nie będzie działała wcale, albo będzie działała w zupełnie inny sposób niż na Ziemi.

Jeśli jesteście nieco zorientowani w temacie, to pewnie doskonale wiecie, że aktywne składniki marihuany – takie jak THC (tetrahydrokannabinol) – naśladują funkcjonowanie układu endokannabinoidowego, wzmacniając niektóre wędrujące przez mózg sygnały, a inne z kolei osłabiając. Kiedy więc palimy marihuanę, receptory kannabinoidowe reagują na obecność THC, co daje nam uczucie upalenia. Jeśli więc promieniowanie kosmiczne jest w stanie w tym wszystkim nieco namieszać, to tak naprawdę możemy spodziewać się wielu komplikacji.

Wszystko ładnie i pięknie, tylko właściwie po co w ogóle odpowiadać na tego typu pytania. W chwili obecnej coraz więcej państw na świecie podchodzi do kwestii marihuany w sposób nieco bardziej racjonalny. W wielu stanach USA używka ta zdobywa nowy status prawny, a w innych krajach następuje nawet całkowita legalizacja. Oczywiście w Polsce do niczego takiego nie dochodzi, ponieważ przed nami jest jeszcze całkiem długa droga.

Kiedy podróże w kosmos będą czymś zupełnie normalnym, a podróż na Marsa będzie trwała pewien czas, marihuana będzie zapewne już szeroko dostępna na całym świecie. Będzie ona używana zarówno do celów rozrywkowych, jak i medycznych. Jeśli więc w trakcie podróży na Marsa astronauci będą chcieli zabić czas paląc skręta, to może się to dla nich kiepsko skończyć. Warto więc rozważać tego typu kwestie zawczasu.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze