4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Co chce Ci powiedzieć Twój kot, kiedy porusza ogonem?

15 Cze 2017
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Nie jest to tajemnicą, że zachowanie kotów jest o wiele bardziej zagadkowe i trudne do odczytywania niż zachowanie psów – czy koty uwielbiają ludzi bardziej niż jedzenie? Psy wydają się być o wiele lepsi w informowaniu swoich właścicieli, czego od nich chcą, w porównaniu do kotów. Jednak, zdaniem naukowców, zwracając większą uwagę na ruchy kociego ogona, możemy odczytać jego nastrój lub intencje.

Badacze pod wodzą doktora Carlo Siracusa z University of Pennsylvania (USA), przeprowadzili ostatnio badania, w trakcie których szczegółowo przyjrzeli się sposobom, w jakie koty poruszają swoim ogonem. Zdaniem ekspertów, ruchy tą częścią ciała, ujawniają nastrój lub przyszłe zamiary zwierzęcia. Jednak, w celu odczytania sygnałów, jakie wysyła koci ogon, należy zwrócić uwagę na całe ciało kota, a nie tylko na jego ogon.

Jeżeli macie w swoim domu kota, na pewno zauważyliście, że w niektórych sytuacjach porusza on dynamicznie ogonem. Jeśli Twój kot zacznie uderzać ogonem o podłogę, oznacza to gotowość do ataku lub to, że jest zdenerwowany i nie chce, żeby się do niego zbliżać. Jeśli zaś wydaje Ci się, że Twoje zwierzę jest senne, ale nadal uderza ogonem, to sugeruje to, że bacznie ogląda to, co dzieje się wokół – mogło na przykład zwrócić uwagę na jakiś dźwięk lub ruch. Jeśli zaś kot robi to podczas snu, najwidoczniej coś mu się wtedy śni. Prosty ogon ze skręconą końcówką oznacza powitanie, a prosty ogon bez skręconej końcówki – agresywne zamiary. Jeśli zwierzę się czegoś boi, to zwykle wygina grzbiet i ogon. Jeśli ogon kota jest wygięty w kierunku ziemi, oznacza, że kot przyjął pozycję obronną. W stanie zrelaksowania, kot utrzymuje swój ogon w niskiej, neutralnej pozycji.

Siracusa uważa, że poprzez zwrócenie większej uwagi na ruchy kociego ogona, można przewidzieć nastrój i intencje zwierzęcia – dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku psów.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Daily Mail

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze