4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Co dzieje się w mózgach regularnych palaczy marihuany? Okazuje się, że nic dobrego

20 Kwi 2016
MÓZG
autor: Bartek Faryna

W dniu dzisiejszym obchodzone jest święto palaczy marihuany – 420. Jako że m.in. w Stanach Zjednoczonych datę zapisuje się odwrotnie niż u nas – najpierw miesiąc potem dzień – to święto palaczy wypada właśnie 20 kwietnia. O marihuanie wiemy już całkiem sporo. Wiemy na przykład jak codzienne palenie marihuany wpływa na organizm oraz co się dzieje w naszym mózgu po wypaleniu marihuany. Tym razem jednak sprawdzimy, jak częste używanie marihuany wpływa na mózg.

Badacze z oddziału psychiatrycznego w Columbia University zwerbowali kilka osób i przeprowadzili badani dotyczące dopaminy. W testach wzięło udział 11 dorosłych użytkowników marihuany (w wieku od 21 do 40 lat) oraz 12 osób, które z marihuaną oraz innymi narkotykami nie miały nic wspólnego. Każda osoba z tej 11 pali marihuanę niemal codziennie od co najmniej 7 lat.

Do zbadania mózgu naukowcy użyli pozytonowej tomografii emisyjnej (PET). W ten sposób zmierzyli oni poziom uwalnianej dopaminy w prążkowiu i jego podregionach – lecz nie tylko. Testy objęły także inne regiony mózgu, wśród których warto wymienić gałkę bladą, śródmózgowie oraz wzgórze wzrokowe. Nie przeprowadzano jednak tych badań w chwili, kiedy badani byli pod wpływem. W rzeczywistości spędzili oni prawie tydzień pod obserwacją lekarzy i w tym czasie nie mieli dostępu do żadnych używek – w tym marihuany.

Wszyscy ochotnicy zostali przeskanowani przed oraz po przyjęciu niewielkiej dawki amfetaminy. Po co jednak amfetamina? Celem tego zabiegu było wywołanie uwolnienia sporych dawek dopaminy w mózgu. W porównaniu z osobami nie palącymi marihuany, u chronicznych palaczy zaobserwowano znacznie niższy poziom dopaminy w prążkowiu i jego podregionach. Dodatkowo naukowcy sprawdzili połączenie między ilością uwalnianej dopaminy w prążkowiu, a umiejętnością przyswajania wiedzy i zapamiętywania nowych rzeczy. Okazało się, że za niska ilość dopaminy negatywnie wpływała na obydwa te aspekty.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że badania zostały przeprowadzone na stosunkowo niewielkiej próbie. A więc zdecydowanie wymagają one kontynuacji, jeśli chcemy mówić o ich pełnej rzetelności.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: The Science Explorer

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze