4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Z czego lepiej korzystać w publicznym WC – z ręczników papierowych czy suszarki do rąk?

28 Sty 2016
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Zapewne nieraz zastanawialiście się, co jest bardziej przyjazne dla środowiska – używanie ręczników papierowych czy może elektrycznej suszarki do rąk? Głosy jak zwykle są podzielone.

Oto odwieczne pytanie, które wielu z nas zadaje sobie w łazience, gdy ma zamiar przejść do suszenia rąk – czy w takiej sytuacji należy sięgnąć po papierowy ręcznik, czy może skorzystać z suszarki elektrycznej? Dla jednych podjęcie tej decyzji może być związane z higieną, ale dla innych suszenie rąk łączy się już z funkcją wydajności. Dla wielu z nas ochrona środowiska związana z tym tematem również jest czymś istotnym i nie ma wątpliwości, że nasze codzienne działania przyczyniają się do rosnącej konieczności zrównoważonego rozwoju stojącego przed naszą planetą.

Więc, w jaki sposób możemy zdecydować się na jedną z dwóch najbardziej popularnych metod suszenia rąk, czyli użycia ręczników papierowych lub suszarki elektrycznej? Która z nich jest bardziej skuteczna i przyjazna dla środowiska? Przeanalizujmy to.

Ciepło wytwarzane przez suszarki elektryczne

Badania nad cyklem życia konsekwentnie pokazują, że skutki środowiskowe związane z użyciem ręczników papierowych oraz z zużyciem energii elektrycznej przy używaniu suszarek elektrycznych są związane z momentem, kiedy pragniemy wysuszyć ręce i ma to bezpośredni wpływ na resztę cyklu życia. Chodzi tu o materiały używane do produkcji i utylizacji ręcznych dozowników i suszarek elektrycznych. Ponieważ używamy suszarek i dozowników przez wiele razy, zanim zostaną one zastąpione nowymi produktami, za każdym razem, kiedy suszymy ręce zużywamy zasoby pod postacią formy papierowej lub energii elektrycznej. Wpływ na środowisko naturalne poprzez suszenie dłoni zależy więc od tego, jakiego rodzaju papierowych ręczników używamy, lub ile energii elektrycznej jest zużywanej poprzez suszenie rąk przy użyciu suszarki zasilanej prądem.

1004_b_2012

Papier kontra powietrze

Badania mające na celu porównanie tych dwóch metod suszenia potwierdziły, że zarówno konwencjonalna suszarka do rąk, jak i ręczniki papierowe mają podobny wpływ na nasze środowisko. Jednak każda z tych metod, uzyskała niewielką przewagę nad drugą w zależności od zmian czynników krytycznych, takich jak:

– waga i ilość ręczników papierowych stosowanych na sucho (średnia ilość to dwa ręczniki)

– część makulatury

– moc i czas przeznaczony na suszenie rąk za pomocą suszarki elektrycznej

– inne regionalne oddziaływania energii elektrycznej

Wnioski są dość oczywiste – wszystko zależy od sytuacji. W niektórych kontekstach ręcznik papierowy jest nieco lepszą opcją, a w innych jest nią używanie konwencjonalnych suszarek elektrycznych przeznaczonych do suszenia rąk. W dużej mierze zależy to od sposobu, w jaki jest wytwarzana energia elektryczna oraz w jaki sposób są produkowane i usuwane ręczniki papierowe.

Nowy rywal na rynku – suszarka z chłodnym powietrzem

Przez ostatnie lata możemy zauważyć mnożenie się na rynku sanitarnym fantazyjnych nowych suszarek łazienkowych. Podczas gdy konwencjonalne suszarki używały do suszenia kombinacji ciepła oraz przepływu powietrza w celu odparowania wody i wysuszenia rąk, nowe produkty używają chłodnego strumienia powietrza, który pozwala pozbyć się wody z naszych rąk. Na pewno zetknęliście się z takim produktem już nie raz.

Czy takie suszarki mogą odnieść sukces?

Kilka ostatnich badań, które zostały niezależnie zweryfikowane przez ekspertów z  Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 2011 roku, porównało kilka szybkich nowych suszarek z używaniem ręczników papierowych oraz elektrycznych suszarek konwencjonalnych. Zbadano dwie suszarki szybkobieżne, a mianowicie suszarkę XLERATOR oraz suszarkę Dyson Airblade, które to posiadają przewagę nad tradycyjnymi suszarkami elektrycznymi. Mają one znacznie krótszy czas schnięcia (wynoszący od 12 do 20 sekund, w porównaniu z 20-40-sekundowym w przypadku suszarek tradycyjnych) oraz zużywają mniej mocy (około 1,5 kW w porównaniu z 2,4 kW w suszarkach tradycyjnych). Wyżej wymienione badania potwierdziły tę przewagę nawet wtedy, gdy zastosowano potencjalnie niższe zużycie energii przez użyciu konwencjonalnej suszarki.

Naukowcy porównali również wpływ związany z generowaniem i wykorzystywaniem energii elektrycznej oraz oddziaływaniami i emisjami związanymi z produkcją papieru. I znowu, to suszarki szybkobieżne wyszły w tej konkurencji na prowadzenie. Wynik ten był lepszy nawet w przypadku, gdy zużyto mniej niż dwa ręczniki do osuszania rąk oraz gdy papier był podawany 100-procentowemu recyklingowi, zarówno w produkcji, jak i składowaniu.

Ostateczny werdykt

Dzięki wynikom badań, w obliczu wyboru powinniśmy sięgnąć po nową suszarkę elektryczną, która to osiągnęła przewagę nad konwencjonalną suszarką, a nawet skromnym papierowym ręcznikiem. Tendencja ta jednak, może się zmienić w przyszłości, ponieważ ręczniki papierowe mogą stać się lżejsze i mniejsze.

Niezależnie od tego, kluczowy punkt jest taki, że produkty przeznaczone do suszenia rąk, powinny być rozpatrywane w szerszym kontekście naszego cyklu życia, w którym one występują (czyli od kołyski aż po grób). Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę cały ten system to możemy podejmować świadome decyzje, które mogą zabezpieczyć osiąganie lepszych wyników w zakresie ochrony naszego środowiska teraz oraz w przyszłości.

Źródło: Science Alert

Zdjęcia: Wisegeek, Handydryers

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze