4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Co nauka sądzi o „straszeniu” kotów ogórkami? Jedno jest pewne – lepiej tego nie róbcie!

04 Lut 2016
FAUNA I FLORA
autor: Anna Borkowska

Widzieliście na pewno „zabawną” kompilację pokazującą filmiki, na których ludzie z całego świata „straszą” swoje koty ogórkami. Zapewne dla wielu z Was oglądanie gwałtownej reakcji kota na coś, co w rzeczywistości nie jest dla niego żadnym zagrożeniem, jest bardzo zabawne, jednak okazuje się, że dla samego kota śmieszne już to nie jest… Zdaniem naukowców, działanie to może być szkodliwe dla psychiki naszych zwierząt, ponieważ narusza ono ich strefę komfortu. Weźcie to pod uwagę, zanim zdecydujecie się powtórzyć ten głupi eksperyment we własnym domu…

Cats-and-New-Major-Enemy-the-Cucumber

Możecie wierzyć lub nie, ale „torturowanie” swojego kota poprzez wystawianie go na kontakt z tym długim, cylindrycznym warzywem, może się poważnie odbić na jego psychice. Większość nagrań opublikowanych w sieci przedstawia ten sam scenariusz – właściciele skradają się za swoimi kotami i zostawiają tuż za ich plecami nieoczekiwaną „niespodziankę”, po czym czekają na ich reakcję. Co się dzieje dalej, doskonale już wiecie. Kot po odwróceniu się zazwyczaj wpada w przerażenie i zaczyna uciekać lub robi potężny wyskok. Czy jest to zdrowe dla naszego pupila? Okazuje się, że nie.

cucumber (1)

Doktor Roger Mugford, specjalista w dziedzinie zachowania zwierząt wyjaśnił w rozmowie z „The Telegraph”: „Myślę, że gwałtowna reakcja kota spowodowana jest nieoczekiwanym odkryciem niezwykłego obiektu, który został umieszczony za nim w tajemnicy, gdy jego głowa znajdowała się w misce z jedzeniem. Oglądanie kota, który zaczyna uciekać lub skacze ze strachu, może się dla nas wydawać śmieszne, ale w rzeczywistości jest to dla niego naprawdę przerażające.

maxresdenfault

Mugford dodaje: „Koty stają się bardzo podejrzliwe wobec tego, czego nie znają. Można to porównać do zagrożenia spowodowanego spotkaniem na swojej drodze węża lub innego drapieżnika. Więc, w zasadzie, jest to pierwotny instynkt, który każe im traktować warzywo jako drapieżnika, co może spowodować przerażenie u kotów”.

Eksperci ostrzegają, że wystawienie kota na taką sytuację może wywołać u niego silny stres i nie jest dobre dla ogólnego stanu jego zdrowia, a także sprawia, że kot zaczyna nas postrzegać jako „okrutnych właścicieli”.

Cats_v_cucumbers_3505547b

Jill Goldman, behawiorysta zwierzęcy powiedział w wywiadzie dla „National Geographic”: „Wywoływanie stresu u swojego zwierzęcia, nie jest dobrą rzeczą. Jeśli robisz to dla zabawy i śmiechu, kwestionujesz w ten sposób swoje człowieczeństwo”.

Eksperci dodają, że przerażony zaistniałą sytuacją kot może się okaleczyć podczas ucieczki lub skoku a jego psychika jeszcze przez kilka dni może wykazywać oznaki niepokoju.

Jeśli więc chcieliście przetestować tę głupią sztuczkę na swoich pupilach, lepiej zrezygnujcie z tych planów już dziś.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Omgfacts, The Telegraph

Zdjęcia: YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze