4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Co oznaczają białe plamki na paznokciach i czy powinniśmy się ich obawiać?

12 Mar 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Przyjrzyjcie się teraz dokładnie swoim paznokciom – zauważyliście może coś dziwnego? Jakieś białe plamki? Jeśli teraz ich nie macie, to na pewno mieliście je przynajmniej raz w życiu. Czym one jednak są? Fachowy termin określający tą dolegliwość to leukonychia. Pochodzi on z języka greckiego: leuko – biały, nychia – paznokcie. U nas potocznie dolegliwość ta nazywana jest bielactwem paznokci lub po prostu kwitnącymi paznokciami. Skąd się jednak bierze i o co w ogóle w niej chodzi?

Jest to bardzo popularne schorzenie i na ogół nie jest dla nas groźne. Medycyna wyróżnia 3 główne kategorie, na które możemy podzielić bielactwo paznokci. Możemy zrobić to ze względu na czas w którym powstała zmiana zabarwienia paznokcia (bielactwo wrodzone i bielactwo nabyte); obraz kliniczny (zmiany częściowe, zmiany całkowite); czy w końcu część zajmowanego paznokcia (leukonychia prawdziwa – zmiany powstają w macierzy paznokcia; pseudoleukonychia – zmiany powstają w płytce paznokcia; oraz leukonychia pozorna – zmiany powstają w tkankach podpaznokciowych).

Najczęściej bielactwo stanowi jedynie defekt kosmetyczny i jest niegroźne. Pseudoleukonychia wskazuje jedynie na urazy mechaniczne płytki paznokcia, które powinny zniknąć w ciągu maksymalnie 8 miesięcy. Może się ona pojawić w wyniku obgryzania paznokci, stukania nimi o różne powierzchnie, reakcji alergicznej na lakiery czy utwardzacze. Może ona jednak świadczyć również o grzybicy. Jest to najmniej groźny rodzaj bielactwa. Dwa pozostałe są już nieco bardziej poważne.

Leukonychia pozorna świadczy o zmianach, które pojawiają się w tkankach podpaznokciowych. Najczęściej są one skutkiem niedokrwistości, chorób nerek, marskości wątroby bądź też nadmiernej potliwości. Jeśli zaś chodzi o leukonychie prawdziwą, to może ona świadczyć o różnych infekcjach, niewydolności nerek lub serca, rumieniu wielopostaciowym, łysieniu plackowatym oraz o ziarnicy złośliwej.

Leukonychia może świadczyć również o niedoborach w organizmie. Najczęściej są to braki składników takich jak: cynk, wapń, potas, magnez czy białko. Dodatkowo może być skutkiem zatrucia metalami ciężkimi (głównie ołowiem lub arsenem) a także efektem ubocznym zastosowanej chemioterapii.

Leukonychia znika wraz z odrośnięciem danego paznokcia. Jeśli pojawia się ona sporadycznie i nie zostaje na dłużej, to nie mamy się zupełnie czym martwić. Możemy jedynie rozważyć dostarczenie większej ilości składników odżywczych, ponieważ schorzenie mogło pojawić się nie w wyniku urazu mechanicznego, lecz właśnie z powodu niedoborów. Jeżeli jednak zauważymy, iż białe przebarwienia pojawiają się u nas dość często, zajmują dużą część paznokcia albo zaobserwujemy ogólne pogorszenie stanu zdrowia, zdecydowanie lepiej będzie, jeśli zgłosimy się z tym do lekarza – najlepiej dermatologa – który na pewno odpowiednio nam doradzi.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider, Wikipedia

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze