4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Co powiecie na wieżowiec zbudowany wewnątrz… olbrzymiej sekwoi?

05 maja 2017
ŚRODOWISKO
autor: Anna Borkowska

Południowokoreańscy architekci opracowali niezwykły projekt koncepcyjny, zgodnie z którym, wewnątrz pustego pnia największego drzewa na świecie – sekwoi, będzie można umieścić cały wieżowiec – w jaki sposób sekwoja gromadzi wodę w liściach? Olbrzymie sekwoje liczą sobie ponad 3000 lat i są jednymi z najstarszych organizmów żyjących na Ziemi. Średnio mierzą od 50 do 85 metrów i mają średnicę od sześciu do ośmiu metrów.

Projekt zatytułowany „Tribute: The monument of giant” nie polega, jak zapewniają jego pomysłodawcy, na tym, aby wykorzystać w celu użytkowym ten niezwykły gatunek drzew. Jest to bardziej eksperyment, który został opracowany jako projekt na konkurs eVolo 2017, na najbardziej futurystyczny wieżowiec. Konstrukcja ta otrzymała już wyróżnienie.

„Nie stworzyliśmy tego projektu w celu wybudowania drapacza chmur, ale żeby przypomnieć ludziom, jak wspaniałe i wielkie są te drzewa [sekwoje – przyp. red.]. Zależy nam na nowych sposobach interakcji z naturą, a nie na niszczeniu jej”

– twierdzą autorzy projektu.

Kiedy szkielet drzewa zaczyna gnić, drzewa upadają przygniecione własnym ciężarem. Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, wybudowanie wieżowca wewnątrz zbutwiałej sekwoi, mogłoby uchronić ją przed zniszczeniem.

„Architektura łagodnie wypełni miejsce wewnątrz pustych pni, bez naruszania krajobrazu już wykreowanego przez gigantów. Budynek stanie się w ten sposób aktywnym, sztucznym narządem, który zastąpi zbutwiałe części drzewa”

– dodają.

Wewnątrz drzewa umiejscowiony jest strukturalny rdzeń, który przechodzi przez jego środek. Dodatkowa konstrukcja w postaci siatki, będzie stanowić zewnętrzną warstwę pod korą, która w przypadku sekwoi, może przekraczać 60 cm.

Drzewo będzie miało szereg platform przeznaczonych m.in. do celów edukacyjnych, organizowania laboratoriów, wystaw i miejsc badawczych. Autorami projektu są: Ko Jinhyeuk, Cheong Changwon, Cho Kyuhyung i Choi Sunwoong.

Źródło: Archdaily, Designmena

Zdjęcia: Designmena

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze