4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Co się stanie, gdy wystrzelimy piłką golfową w balon wypełniony płynem nienewtonowskim?

07 Kwi 2016
CHEMIA
autor: Anna Borkowska

Płyny nienewtonowskie są to ciecze, które zachowują się jednocześnie, jak ciecz i jak ciało stałe. Są to bardzo gęste ciecze lub po prostu ciała stałe – w zależności od tego, jak chcemy to nazwać. Bez wątpienia, są to bardzo nietypowe rodzaje płynów, dlatego są one takie świetne do przeprowadzania naukowych eksperymentów!

Popularny YouTuber – The Backyard Scientist wraz ze swoim przyjacielem Markiem Roberem – postanowili „pobawić” się oobleckiem, czyli płynem nienewtonowskim i wypełnili nim trzy niebieskie balony, aby następnie zniszczyć je na trzy różne sposoby – przecinając balon piłą łańcuchową, strzelając w niego z wiatrówki oraz wystrzeliwując w niego piłką golfową przy użyciu armatki.

The Backyard Scientist postanowił również sprawdzić, jak płyn nienewtonowski zareaguje w porównaniu z wodą w takiej samej sytuacji. Trzeba przyznać, że eksplozje z udziałem nienewtonowskich płynów były o wiele lepsze niż z udziałem wody (zachowywały się one jak ciało stałe!).

Kluczowy moment, w którym tytułowa piłka golfowa wystrzeliwuje w wypełniony płynem nienewtonowskim balon, zaczyna się w 3:06 min. Polecamy jednak obejrzeć wideo w całości!

Prawdziwa uczta dla oczu! Zobaczcie sami!

Źródło: Gizmodo, Realclearscience

Zdjęcie: YouTube

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze