4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Co się stanie, jeśli codziennie będziemy przyjmować małe dawki marihuany?

09 maja 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Marihuana to prawdziwy temat rzeka. Nowe badania i odkrycia pojawiają się ostatnimi czasy, dosłownie, jak grzyby po deszczu. Ma to zapewne związek z nieco bardziej liberalnym podejściem do narkotyku na całym świecie. Wiele stanów w USA dopuszcza już używkę do celów rekreacyjnych, w niektórych krajach stało się już to faktem, a jeszcze więcej krajów się do tego przymierza. Na łamach naszego serwisu marihuana pojawiała się już niejednokrotnie. Dzięki nam mogliście dowiedzieć się m.in. tego, że już niewielkie dawki substancji powodują zmiany w mózgu. Mogliście również przekonać się, co dzieje się w mózgach regularnych palaczy.

Regularny palacz przyjmuje do swojego organizmu całkiem spore dawki THC – tetrahydrokannabinolu, głównej substancji psychoaktywnej obecnej w marihuanie. Jaki jednak wpływ na ludzki mózg mogą mieć małe dawki THC? Andreas Zimmer – z Uniwersytetu Bonn, Niemcy – postanowił się o tym przekonać. Cały eksperyment przeprowadzono oczywiście na myszach, jednak dotychczasowe wyniki testów są na tyle obiecujące, że Zimmer zamierza przeprowadzić je również na ludziach. Co to jednak za wyniki?

Kojarzycie zapewne twierdzenie, według którego marihuana nie jest wskazana dla rozwijającego się mózgu nastolatka? Oczywiście jest to fakt. Układ endokannabinoidowy w mózgu młodego człowieka jest na tyle aktywny, że dodatkowe wspomagacze w postaci kannabinoidów – jak np. THC – mogą tylko zaszkodzić. U ludzi starszych układ ten traci jednak swoją „krzepkość” i nie działa już tak sprawnie. Co więc by się stało, gdyby zacząć go wspomagać niewielkimi dawkami THC?

W eksperymencie brały udział trzy myszy. Wszystkie były w innym wieku – jedna z nich miała 2 miesiące, druga miała 12 miesięcy, a trzecia 18 miesięcy. Były to więc myszy w młodym, średnim oraz podeszłym wieku. Wszystkim podawano przez miesiąc niewielkie dawki THC, a następnie przeprowadzono na nich cały szereg testów poznawczych. W ich skład wchodziło korzystanie z labiryntu i znajdowanie odpowiedniej drogi, czy też rozpoznawanie konkretnych osobników swojego gatunku. Oczywiście w testach brała również udział grupa kontrolna, której nie podawano w ogóle THC, a myszy były w tym samym wieku.

Wyniki jasno pokazały, że w grupie kontrolnej starsze myszy radziły sobie znacznie gorzej. Granica ta jednak zacierała się, w grupie, której podawano THC w niewielkich dawkach. Najmłodsza mysz z grupy THC radziła sobie niestety znacznie gorzej od najmłodszej myszy z grupy kontrolnej. Oczywiście podawane codziennie przez cały miesiąc dawki THC były na tyle niewielkie, że nie było mowy o tym, aby myszy mogły poczuć jakiekolwiek ślady psychoaktywnego działania substancji.

Jak wspomnieliśmy powyżej, wyniki okazały się na tyle dobre, że Zimmer zamierza przeprowadzić podobne testy na ludziach. Oczywiście THC będzie podawane w formie wyodrębnionej substancji a nie, jako marihuana. W ten sposób dawkowanie będzie dużo łatwiejsze.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: New Scientist

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze