4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Co się stanie, kiedy mężczyźnie zostanie przetoczona krew kobiety w ciąży?

20 Paź 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Transfuzja krwi to zabieg polegający na przetaczaniu pewnej ilości krwi – lub tylko poszczególnych jej składników – od jednego pacjenta do drugiego. Zabieg ten ma na celu uzupełnienie braku owych składników u pacjenta, do którego krew trafia. Często jednak przetacza się tylko i wyłącznie czerwone krwinki, a pozostałe składniki odrzuca. Oczywiście wiadomo, że musi zgadzać się grupa krwi dawcy i biorcy. Nie każda pasuje do każdej – A do A, B do B, AB to najlepszy biorca, a 0 to najlepszy dawca itd. Czy jednak tylko ten warunek musi zostać spełniony? Okazuje się, że niekoniecznie.

Grupa naukowców z Holandii postanowiła przejrzeć dane gromadzone przez blisko 10 lat (2005-2015). Dotyczyły one wszystkich transfuzji krwi przeprowadzonych na terenie największych szpitali w Kraju Tulipanów. Było ich łącznie ponad 31 000. Okazało się, że pacjenci płci męskiej, którzy otrzymali krew od kobiet będących w ciąży, lub od kobiet które niedawno były w ciąży, znacznie częściej umierali.

Chodzi o mężczyzn poniżej 50 roku życia. Ryzyko zgonu w ich przypadku wzrastało aż 1,5 raza jeśli otrzymali krew od kobiety w ciąży. Śmierć następowała zwykle do 3 lat po zabiegu. Przyczyną było na ogół ostre uszkodzenie płuc związane z przetaczaniem. Zdaniem ekspertów winę ponoszą antyciała, które wytwarzane są w organizmie przyszłej matki i przechodzą wraz z krwią do organizmu biorcy.

Warto wspomnieć, że zgon – w wyniku transfuzji – poniosło aż 3 969 pacjentów. Liczba ta nie jest zastraszająco wielka, jednak nie zmienia to faktu, że problem istnieje i trzeba sobie z nim jakoś poradzić. Na chwilę obecną naukowcy nie wiedzą jednak jak .

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze