4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Co stanie się z burgerem z McDonalda, jeśli polejemy go kwasem siarkowym?

25 Sie 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Kwas siarkowy jaki jest – chyba każdy wie. Jest to jeden z najmocniejszych kwasów. Kwas siarkowy jest w stanie rozpuścić niemal wszystko – od kamieni, przez żelazo aż po ludzkie mięso. Jeden z naszych poprzednich wpisów poświęcony już był temu związkowi chemicznemu. Mogliście zobaczyć, jak kwas siarkowy roztapia gąbkę w zwolnionym tempie. Dzięki tamtej krótkiej prezentacji, możecie zapoznać się z właściwościami, jakie posiada ów żrący kwas.

Ludzie odpowiedzialni za tworzenie kanału w serwisie YouTube o nazwie Let’s Melt This, postanowili przeprowadzić mały eksperyment z użyciem kwasu siarkowego i flagowego burgera z sieci restauracji McDonald’s (Big Mac). Oblali więc burgera kwasem i poczekali na rezultaty. Wszystko oczywiście zostało zarejestrowane na wideo i przyspieszone tak, aby widz się za bardzo nie znudził powoli rozkręcającą się akcją. Rezultaty możecie podziwiać poniżej:

Sami twórcy kanału są z kwasem siarkowym „za pan brat”, ponieważ bardzo często przeprowadzają podobne eksperymenty na innych przedmiotach. Jak wielkie więc było ich zdziwienie, kiedy burger nie rozpuścił się na papkę, lecz tak jakby się po prostu przypalił. Najlepiej porównać to chyba do sytuacji, kiedy zostawimy bułkę odrobinę za długo w piekarniku, i osiągamy całkiem podobny efekt.

Niestety nie wiemy z czego dokładnie zrobione są te bułki i dlaczego zareagowały one z kwasem tak a nie inaczej, ale wygląda to wszystko naprawdę niepokojąco. Nie chcemy też dyktować Wam co macie jeść a czego unikać, ale jeśli jedzenie nie rozpuszcza się pod wpływem kwasu siarkowego, to musi być coś z nim stanowczo nie tak.

Jeśli natomiast chcecie zobaczyć, jak Big Mac poradził sobie w kontakcie z roztopioną miedzią, to zapraszamy do jednego z naszych poprzednich wpisów.

Źródło: Let’s Melt This

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze