4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Co takiego dzieje się z naszą skórą, kiedy pojawiają się na niej oparzenia słoneczne?

12 Cze 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Oparzenia słoneczne. Ten kto chociaż raz ich nie doświadczył, niechaj pierwszy rzuci kamień. Tego typu urazy przytrafiają się stosunkowo często. Niestety wiele osób nie jest w stanie określić, jak dużą dawkę promieniowania UV może przyjąć ich skóra. No i kończy to się jak zwykle. Najpierw wielkie czerwone plamy, potem nieznośne uczucie pieczenia skóry, a na samym końcu ściąganie ogromnych płatów złuszczonego naskórka z poparzonych miejsc – nic przyjemnego. Najłatwiej poparzyć jednak te części ciała, które najrzadziej wystawiamy na działanie promieni słonecznych.

Jeśli więc wybieracie się gdzieś nad wodę, aby złapać nieco brązowego kolorku, to radzimy Wam koniecznie zabrać ze sobą krem z filtrem. Specjaliści radzą, aby smarować się nim co około 2 godziny. Po tym czasie traci on już bowiem swoje pierwotne właściwości. Oczywiście opalanie się z użyciem takiego kremu potrwa nieco dłużej, jednak zapewniamy w ten sposób bezpieczeństwo naszej skórze.

Skąd jednak w ogóle bierze się taka a nie inna reakcja skóry? Pojawienie się oparzeń słonecznych jest odpowiedzią naszego organizmy na przyjęcie zbyt dużej dawki promieniowania UV. Czerwone plamy to tak naprawdę rozszerzone naczynia krwionośne, co z kolei reakcję na stan zapalny. Jeśli jednak chodzi o uczucie napięcia często towarzyszące oparzeniom słonecznym, to związane jest ono z wysuszeniem się tego obszaru skóry.

Każdy z nas jest inny i organizm każdego z nas reaguje nieco inaczej na pewne bodźce. Dlatego też niektórzy nie są w stanie za nic złapać brązowego koloru. Opalanie się w ich wykonaniu zwykle kończy się zaczerwienieniami. Inni z kolei nie potrzebują dużo czasu, aby złapać piękną opaleniznę. Pamiętajcie jednak, że promieniowanie UV jest w stanie wnikać głęboko do naszego organizmu. W skrajnych przypadkach może ono nawet uszkodzić nasze DNA – zwiększa to automatycznie ryzyko wystąpienia raka skóry.

Uważajcie więc tego lata i zawsze miejcie ze sobą krem do opalania z mocnym filtrem.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze