4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Co to jest nuda?

20 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

„Awersyjny stan pragnienia, ale bycia niezdolnym do podjęcia satysfakcjonującej aktywności” – oto nowa definicja nudy stworzona przez naukowców z Uniwersytetu York w Ontario, którzy uważają, że za znienawidzony przez dzieci i dorosłych stan, możemy winić zaburzenia systemu uwagi – czy można umrzeć z nudów?

Wyniki badań, przeprowadzonych przez psychologa Johna Eastwooda, pokazują, że nudzimy się, kiedy: mamy trudności ze skupieniem się na informacjach pochodzących z naszego wnętrza, takich jak myśli i emocje, a także na zewnętrznych bodźcach, które pozwoliłyby nam podjąć jakieś satysfakcjonujące zajęcie oraz, kiedy jesteśmy świadomi faktu, że mamy problemy ze skupieniem uwagi.

Zrozumienie istoty naszego codziennego „spleenu” może pomóc zaradzić nudzie, która, jak się okazuje, może być poważnym problemem medycznym. Otóż, prowadzi ona między innymi do przejadania się, zażywania narkotyków, picia alkoholu oraz uprawiania hazardu. Nuda w pracy może być szczególnie niebezpieczna, gdyż może ona prowadzić do poważnych wypadków wśród zawodów wymagających dużej czujności – kierowców ciężarówek, pilotów czy pracowników medycznych.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Academia

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze