4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Codzienne mycie włosów tylko im szkodzi! Zobacz, jak często powinniśmy to robić

31 Mar 2015
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Wielu z Was zapewne zastanawia się, jak często powinno się myć włosy. To pytanie zadawane jest tak często, że jest pierwszym wynikiem, który wyskakuje w wyszukiwarce Google po wpisaniu frazy „jak często”. Powszechnie wiadomo, że codzienne mycie skóry głowy i włosów odnosi skutek odwrotny do zamierzonego – włosy ulegają zniszczeniu. Gdzie więc znaleźć złoty środek? Postaramy się Wam odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego jednak włosy się przetłuszczają? Otóż dzieje się tak z tej samej przyczyny, dla której przetłuszcza się skóra naszej twarzy. Gruczoły produkują łój. Dzieje się tak, ponieważ łój służy ochronie naszej skóry. Jest to naturalny lubrykant, który zmiękcza skórę i tworzy na niej warstwę antybakteryjną i antygrzybiczną. Łój chroni również nasze włosy tworząc na nich specjalna warstwę, która chroni przed nadmiernym wysuszaniem. Poniżej zamieszczamy grafikę, dzięki której możecie sobie nieco przybliżyć powyższe wyjaśnienia w formie graficznej.

hair_follicle-en

Wszystko jednak nie jest takie proste, każdy z nas bowiem produkuje inną ilość łoju. Wszystko zależy od naszych genów i ilości produkowanych hormonów. Dlatego do przetłuszczania się włosów najczęściej dochodzi w okresie dojrzewania. W całej tej plątaninie faktów jedno jest pewne: nikt nie powinien myć włosów każdego dnia. Kiedy myjemy nasze włosy zbyt często, prowadzi to do ich wysuszenia. Reakcją gruczołów łojowych jest natychmiastowa ekstra produkcja łoju, co skutkuje nadmiernym przetłuszczaniem się – i tak w kółko. Jak więc ustalić najlepszą częstotliwość mycia włosów? Wszystko zależy od trzech podstawowych czynników: typu skóry, struktury włosa oraz naszego uczesania.

Jeśli nasz typ skóry jest mało kłopotliwy – przetłuszcza się ona nie za często i nie za rzadko – to wystarczy nam myć włosy raz do dwóch razy w tygodniu. Jeśli natomiast nasza skóra głowy sprawia nam więcej kłopotów niż innym – zaleca się mycie trzy razy tygodniowo. Kolejną kwestią jest rodzaj włosów i ich struktura. To od tego zależy, jak szybko łój rozprzestrzenia się na naszej głowie. Im mamy prostsze i rzadsze włosy, tym częściej musimy je myć. Włosy kręcone, gęste i mocne muszą być myte zaledwie raz do dwóch razy w tygodniu. Ostatnim czynnikiem jest nasze uczesanie – jest to kwestia tego, jak traktujemy nasze włosy. Jeśli narażamy je na częste modelowanie, suszenie, farbowanie i inne rzeczy, które mogą doprowadzać do uszkodzenia włosa, to wtedy musimy je myć rzadziej.

Podsumowując – sami powinniśmy ustalić częstotliwość mycia naszych włosów. Wszystko – jak to zwykle w życiu bywa – zależy. Nic niestety nie jest takie łatwe i nie na wszystko jest sprawdzona i uniwersalna receptura. Mamy jednak nadzieję, że nasze porady na coś Wam się przydadzą 😉

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze