4733 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Codziennie to zdecydowanie za często – jak często tak naprawdę powinniśmy się myć?

09 Lis 2017
MEDYCYNA
autor: Bartek Faryna

Swego czasu sprawdzaliśmy już, jak często powinniśmy myć nasze włosy. Odpowiedź mogła nieco zaszokować niektórych z was – nic zresztą dziwnego. Jak jednak często bierzecie kąpiel albo prysznic? Codziennie wieczorem? A może robicie to też rano – no bo przecież „w nocy też się pocisz”. Jest takie powiedzenie „częste mycie skraca życie”. Okazuje się, że tkwi w nim ziarnko prawdy. Dermatolodzy światowej klasy twierdzą, że zachodnie społeczeństwo kąpie się zdecydowanie za często.

Warto jednak zwrócić uwagę, że częstotliwość naszych kąpieli nie jest wcale dyktowana zaleceniami lekarzy lecz społecznymi i kulturowymi normami. Statystyki mówią, że przeciętny mieszkaniec Europy Zachodniej czy USA kąpie się średnio raz dziennie. W przypadku krajów leżących nieco bardziej na południe częstotliwość ta wzrasta. Na przykład Brazylijczycy kąpią się już aż 11 razy tygodniowo.

Zagadnieniu przyjrzał się również David Leffell, ordynator dermatologii w Yale School of Medicine. Jest on zdecydowanie przeciwny temu, abyśmy zażywali kąpieli każdego wieczoru. Jak często powinniśmy więc to robić? Dzieci między 6 a 11 rokiem życia powinny kąpać się mniej więcej 2 razy tygodniowo. Oczywiście jeśli wymaga tego sytuacja – to częściej. Przecież dziecko często wraca do domu brudne lub spocone, wtedy nie wypada, aby kładło się w takim stanie do łóżka.

Jeśli chodzi o osoby dorosłe to sprawy mają się dokładnie tak samo – prysznic dwa razy tygodniowo w zupełności wystarcza. Dermatolodzy twierdzą, że niewielka warstwa brudu na skórze wzmocni naszą odporność, a już na pewno nie stanie się nam z tego powodu nic złego. Brzmi strasznie? W sezonie letnim na pewno. Przeraża to też zapewne osoby uprawiające sport. Jedna sesja na siłowni przecież wystarczy, aby spocić się jak przysłowiowa świnia.

Oczywiście częstotliwość kąpieli ustalamy sobie sami. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste i długotrwałe „moczenie się” wpływa negatywnie na naszą skórę. Staje się nadmiernie wysuszona i zniszczona, przez co jest znacznie bardziej podatna na urazy mechaniczne.

Jeśli więc chcecie kąpać się codziennie, to może chociaż przestrzegajcie porad ekspertów. Przede wszystkim nie róbcie tego zbyt długo. W chłodny jesienny wieczór fajnie jest oblać się strumieniem gorącej wody, jednak skóra tylko na tym cierpi. Do tego warto zadbać o to, aby woda nie była zbyt gorąca. Tak naprawdę dla człowieka najlepsza byłaby chłodna woda. Wiadomo jednak, że nie każdy to wytrzyma – nie przesadzajcie więc z temperaturą. Używajcie też balsamów nawilżających – najlepiej zaraz po wyjściu spod prysznica. Wasza skóra będzie wam za to wdzięczna.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze