4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
ŚRODOWISKO

Czegoś takiego nie było od 37 lat. Na Saharze pierwszy raz od 1979 roku spadł śnieg

24 Gru 2016
ŚRODOWISKO
autor: Bartek Faryna

Ostatnimi czasy pogoda na całym świecie płata takie figle, że czasem ciężko aż w to uwierzyć. W niektórych rejonach jest nadzwyczaj ciepło, w innych z kolei możemy zauważyć dziwny spadek temperatury, w innych wszystko trzyma się w normie, a w innych dzieje się coś, co nie miało tam miejsca od co najmniej 37 lat. Tak właśnie, do tak nietypowego zdarzenia doszło w jednej z części Sahary. Pierwszy raz od roku 1979 roku spadł tam śnieg.

Stało się to dnia 19 grudnia bieżącego roku. Na całe szczęście nad Afryką przelatywała właśnie jeden z satelitów należących do NASA, Landsat 7, i wykonał naprawdę ciekawe zdjęcie, które doskonale oddaje, co się tam działo tego dnia. Zobaczcie zresztą sami:

image-1

To jednak nie wszystko. Poniżej możecie zapoznać się z niewielkim zestawieniem zdjęć satelitarnych z poszczególnych lat, na których porównano cztery różne grudniowe dni. Te plamy barwy turkusowej to śnieg. Te nieco jaśniejsze to chmury – nie dajcie więc się zwieść:

image

Jak widzimy, śnieg spadł w północnej części pustyni, w pobliżu granicy marokańsko-algierskiej. Od razu jednak zaznaczymy, że śnieg w Afryce nie jest wcale tak rzadkim zjawiskiem. Regularnie pojawia się on w najwyższych partiach Kilimandżaro oraz w niektórych częściach Afryki Południowej. Mieszkańcy tamtych rejonów zresztą zimą chodzą tam nawet na narty.

Zdjęcia wykonane z kosmosu to na szczęście nie wszystko co mamy. Fotograf Karim Boucheta był we właściwym miejscu i czasie i wykonał kilka bardzo ciekawych zdjęć z powierzchni ziemi. Wszystko to wrzucił później na swojego Facebooka. Zobaczcie zresztą sami:

Źródło: Business Insider

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze