4784 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Częste rozwiązywanie krzyżówek sprawia, że Twój mózg jest o 10 lat młodszy

19 Lip 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Jeśli należycie do grona ludzi, którzy kochają różnego rodzaju łamigłówki, gry logiczne, gry pamięciowe albo krzyżówki (a szczególnie te ostatnie), to mamy dla Was naprawdę doskonałe wieści. Ten sposób spędzania wolnego czasu nie tylko pozwala świetnie się bawić, lecz także sprawia, że utrzymujemy swój mózg w wyjątkowo dobrej formie. Udowodnili to badacze z University of Exeter, we współpracy z naukowcami z Kings College London. Przeprowadzili oni testy na 17 000 osób w wieku powyżej 50 lat. Składała się na nie obszerna ankieta zawierająca wiele pytań dotyczących życia ochotników, a także testy zdolności kognitywnych.

Dlaczego jednak brane pod uwagę były tylko osoby w wieku powyżej 50 lat? Ogólnie badania te miały wyłonić cały szereg codziennych aktywności, które pomogłyby „trzymać chorobę Alzheimera z daleka”. Oczywiście nie wszyscy ochotnicy byli pasjonatami krzyżówek. Związek z tym rodzajem rozrywki odkryto dopiero później, w trakcie przeglądania wyników, które jasno pokazały, że osoby lubiące łamigłówki i rozwiązujące je często, osiągają znacznie lepsze rezultaty w testach kognitywnych. Można to było szczególnie mocno zauważyć na kilku różnych polach związanych z: utrzymywaniem uwagi, logicznym myśleniem oraz pamięcią.

Badacze mają nadzieję, że wyniki badań pozwolą lepiej przeciwstawiać się chorobie Alzheimera, z którą obecnie boryka się około 44 milionów osób na całym świecie. Jest to więc poważny problem. Wprawdzie choroba ta nie jest śmiertelna, jednak potrafi ona znacznie utrudnić normalne funkcjonowanie starszym osobom. Jeśli więc powoli zbliża się już jesień Waszego życia i nie lubicie za bardzo gier logicznych ani rozwiązywania krzyżówek, to może najwyższy czas to zmienić.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze