4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Często czegoś zapominasz? W takim razie koniecznie musisz to zobaczyć

25 Cze 2017
MÓZG
autor: Bartek Faryna

Czy często zdarza Wam się o czymś zapominać? Gdzie zostawiłem klucze, którego dnia miesiąca trzeba zapłacić rachunki, kiedy trzeba nakarmić psa i nalać mu wody itd. Na pewno doświadczyliście kiedyś czegoś podobnego. Próbujecie sobie coś przypomnieć, a w głowie czujecie całkowitą pustkę. No cóż. To chyba zdarza się od czasu do czasu każdemu, nawet jeśli jemy dużo orzechów. Dla niektórych takie zapominalstwo potrafi być prawdziwym utrapieniem i przekleństwem. Najnowsze badania pokazują jednak, że w rzeczywistości zapominanie to specjalny mechanizm, którego celem jest „odciążanie” mózgu ze zbyt dużej ilości zbędnych informacji.

Dwóch naukowców z University of Toronto (Kanada) twierdzi, że mózg wcale nie stara się przechowywać szczegółowych informacji dotyczących jakiegoś zdarzenia, lecz raczej zachowuje tylko te najbardziej istotne, które jednocześnie mogą przysłużyć się w przyszłości do podejmowania przez nas mądrzejszych decyzji. Innymi słowy mózg specjalnie zapomina nieistotne detale, skupiając się raczej na esencji danego wydarzenia.

Dlaczego jednak tak się dzieje? Naukowcy mają dwie solidne teorie. Po pierwsze zapominanie pomaga nam przystosować się do nowej sytuacji w naszym życiu, poprzez pozbywanie się wspomnień, których już nie potrzebujemy. Pomyślcie sobie, że przenieśli właśnie Waszą ulubioną kawiarnię w zupełnie nowe miejsce. Logiczne więc, że stara lokalizacja do niczego nam się już nie przyda, a więc najlepiej po prostu wymazać to z pamięci i lepiej skupić się na zapamiętaniu nowej lokalizacji. Po drugie chodzi tutaj także o oszczędzanie energii. Przypuśćmy, że odwiedzamy naszą kawiarnię codziennie. Mózg zapamiętuje więc raczej ogół zdarzenia, zamiast skupiać się na każdym szczególe.

Podobno ilość zapominanych przez nas rzeczy może być związana z tempem naszego życia – im więcej rzeczy dzieje się dookoła nas, tym więcej musimy zapamiętać, a im więcej musimy zapamiętać, tym więcej musimy zapomnieć. Oczywiście dla niektórych może to być poważny problem, który nieraz potrafił doprowadzić do szewskiej pasji, jednak dowody wskazują na to, że w rzeczywistości zapominanie stanowi pewnego rodzaju mechanizm, który umożliwia mózgowi lepsze działanie.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze