4782 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
CHEMIA

Cztery nowe pierwiastki układu okresowego otrzymały swoje nazwy

09 Cze 2016
CHEMIA
autor: Bartek Faryna

Na początku tego roku pisaliśmy dla Was o czterech zupełnie nowych pierwiastkach, które zostały dodane do układu okresowego. Nie miały one jednak jeszcze wtedy swoich ostatecznych nazw, a tylko tymczasowe, które brzmiały następująco: dla numeru 113 był to ununtrium (Uut), dla 115 ununpentium (Uup), 117 ununseptium (Uus) oraz 118 ununoctium (Uuo).

Naukowcy zapowiadali, że pierwiastki otrzymają swoje nazwy w ciągu najbliższych pięciu miesięcy. Wyznaczony czas minął, a opinia publiczna nareszcie doczekała się decyzji.

Przypominamy, że nazwy pierwiastków zostają nadawane według określonego schematu, a więc mogą one być wzięte z mitologii; może to być nazwa miejsca, lub kraju; własności; czy nazwisko naukowca.

Propozycji ze strony internautów było wiele. Niektórzy nawet chcieli, aby jeden z pierwiastków nosił nazwę nadaną na cześć zmarłego w tym roku basisty i wokalisty zespołu MotörheadLemmy’ego. Nazwa miała brzmieć „Lemmium”. Do tego jednak nie doszło. Podobnych propozycji było jeszcze wiele, naukowcy podjęli jednak inną decyzję.

A więc nowe pierwiastki zostały ochrzczone. Ich nazwy to: dla numeru 113 nihonium (symbol Nh), dla 115 moscovium (Mc), dla 117 tennessine (Tn) i dla 118 oganesson (Og).

Nazwa nihonium została nadana na cześć Japonii (Nippon), a moscovium na cześć Moskwy (stolicy Rosji). Tennessine honoruje zasługi stanu Tennessee dla świata chemii, a oganesson został nazwany na cześć 83-letniego rosyjskiego fizyka – Yuri Oganessiana. Jest to drugi taki przypadek na świecie, kiedy pierwiastek otrzymał nazwę na cześć żyjącego jeszcze naukowca.

Wszystkie zaproponowane nazwy zostały już zaakceptowane przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej (UPAC) i zatwierdzą się ostatecznie po 5-miesięcznym „okresie próbnym”. Jeśli do 5 listopada nikt nie zgłosi żadnego sprzeciwu – a najprawdopodobniej do tego nie dojdzie – to nazwy pozostaną już na stałe wpisane do układu okresowego pierwiastków.

Źródło: Science Alert

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze