4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MÓZG

Czy alkohol sprawia, że czujemy się piękniejsi?

06 Kwi 2017
MÓZG
autor: Anna Borkowska

Francuscy naukowcy przeprowadzili badania, które dowodzą, że alkohol potrafi sprawić, że ludzie czują się piękniejsi – w którym kraju świata ludzie konsumują najwięcej alkoholu? Co ciekawe, efekt ten zauważono nawet wtedy, gdy uczestnicy badania, w ogóle go nie konsumowali. Wystarczyło, że myśleli o tym, że właśnie wypili drinka. Na czym polegało badanie?

Francuscy naukowcy przeprowadzili dwa eksperymenty. W trakcie pierwszego, 19 osób zostało poproszonych o ocenienie swojej atrakcyjności w skali od 1 do 7. Po samoocenie, badający zmierzyli poziom alkoholu wypitego przez testowanego. Wynik: im większa ilość skonsumowanego alkoholu, tym wyższa wystawiana ocena! To, co stało się w badaniu drugim jest jeszcze bardziej interesujące.

Eksperyment numer dwa bazował na opiniach 94 mężczyzn na temat przedstawionego im owocowego koktajlu. Jednakże, połowa grupy otrzymała drink pozbawiony alkoholu. Mężczyźni zostali o tym fakcie poinformowani, nie wiedzieli jednak, które drinki zawierały alkohol, a które nie. Wyniki potwierdzały tezę wysnutą podczas pierwszego badania. Ci, którzy sądzili, że wypili drink zawierający alkohol (niezależnie od tego, czy rzeczywiście alkohol znajdował się w drinku), dawali sobie wyższe noty. Natomiast mężczyźni, którzy uznali, że dostali koktajl bezalkoholowy, oceniali siebie znacznie niżej (chociaż wypili drinki alkoholowe!).

„Nasze badanie wykazuje, że już samo myślenie o tym, że wypiło się alkohol, potrafi podwyższyć naszą samoocenę. Alkohol sam w sobie nie ma na to większego wpływu”

– twierdzi Lauren Begue, psycholog nadzorująca badanie.

Po przeanalizowaniu powyższych eksperymentów, łatwo dojść do wniosku, dlaczego z lampką wina czujemy się piękniejsi. To proste. Im większa ilość drinków, tym większy luz, a co za tym idzie poczucie, że jesteśmy bardziej atrakcyjni.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Huffingtonpost

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze