4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
MEDYCYNA

Czy ból może być zaraźliwy?

22 Paź 2016
MEDYCYNA
autor: Anna Borkowska

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Portland udowodniła, że nadwrażliwość na ból może być przekazywana z jednego osobnika na drugiego. Ta kontrowersyjna teoria została udowodniona na myszach laboratoryjnych cierpiących na syndrom odstawienia. W trakcie badań okazało się, że zwierzęta te były w stanie „zainfekować” się bólem od swoich towarzyszy – donosi New Scientist.

W doświadczeniu gryzonie zostały umieszczone w oddzielnych klatkach, w pewnej odległości od siebie (od jednego do dwóch metrów). Myszy mogły tylko siebie zobaczyć i poczuć swój zapach. Jednej z myszy, która cierpiała na syndrom odstawienia, na kilka godzin przed rozpoczęciem eksperymentu, podano alkohol lub heroinę. Na początku doświadczenia, u myszy rozwinął się silny ból. Odrębną grupę zwierząt poddano działaniu bodźca chemicznego. Naukowcy udowodnili, że jeśli mysz czuje ból, inna mysz znajdująca się w pobliżu, także odczuwa nadwrażliwość na ból. W grupie kontrolnej, która znajdowała się w innym pomieszczeniu, efekt ten nie został zaobserwowany. Według badania, mechanizm opisany powyżej, aż dwukrotnie zwiększa wrażliwość na ból.

Naukowcy uważają, że wszystko ma związek z zapachem: wrażliwość myszy wzrosła nawet po tym, jak spędziła ona czas w pobliżu podłoża, na którym wcześniej znajdowała się mysz, która odczuwała ból. Najwidoczniej, w chwili, gdy organizm zaczyna doświadczać bólu, zaczyna produkować substancję „raportującą” o swoim cierpieniu innych. Mechanizm ten mógł powstać, aby ostrzec inne osobniki przed zbliżającym się niebezpieczeństwem lub chorobami.

„Podobnie jak ludzie, gryzonie są zdolne do złożonych zachowań społecznych, a coraz więcej dowodów wskazuje na to, że zmienne społeczne i środowiskowe również mają wpływ na reakcję dotyczącą bólu u tych gatunków” – twierdzą badacze.

Możliwe jest, że ta teoria sprawdzi się nie tylko w przypadku myszy, ale także ludzi.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Pasjonujesz się naturą człowieka i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: Sciencemag, Bustle

Zdjęcie: Pixabay

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze