4786 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FAUNA I FLORA

Czy człowiek byłby w stanie uciec przed tyranozaurem? W końcu poznaliśmy odpowiedź na to pytanie

03 Sie 2017
FAUNA I FLORA
autor: Bartek Faryna

Lata 90-te. Najcudowniejszy czas w życiu wielu ludzi. Charakterystyczna moda, charakterystyczne fryzury, Michael Jackson królujący w radio, Kevin sam w domu królujący w telewizji i Park Jurajski królujący w kinach. Jeśli oglądaliście ten film z wielkimi jaszczurami to na pewno kojarzycie jedną z najbardziej ikonicznych scen, w której Ellie Sattler oraz Ian Malcolm uciekają jeepem przed wielkim, ryczącym i przerażającym tyranozaurem. Dinozaur dzielnie goni bohaterów i naprawdę daje radę. Czy jednak w rzeczywistości gad byłby w stanie doścignąć pędzący samochód? Najnowsze badania pokazują, że nie specjalnie.

Masa i rozmiar tyranozaura wskazują na to, że gad nie byłby w stanie w ogóle biegać. Prędkość jego chodu i tak byłaby całkiem imponująca – mógłby on w ten sposób rozwinąć prędkość sięgającą nawet 18 km/h. Pamiętajcie jednak, że byłaby to jego prędkość maksymalna, której nie mógłby zbyt długo utrzymywać. Wygląda więc na to, że człowiek nawet pieszo mógłby z łatwością uciec przed tymi śmiercionośnymi szczękami.

via GIPHY

Czym więc mogły żywić się tyranozaury? Pamiętajcie, że ta sama zasada dotyczyła także większych roślinożerców – zapewne więc głównie na tym opierała się dieta „króla wszystkich dinozaurów”. Badania pokazały jednak również, że ograniczenia te dotyczyły tylko dorosłych i osobników. Z wiekiem ich torsy robiły się dłuższe a więc i cięższe, a same nogi proporcjonalnie mniejsze.  Małe tyranozaury mogły więc osiągać znacznie większe prędkości.

Pasjonujesz się fauną i chcesz otrzymywać więcej podobnych wiadomości? Zapraszamy na nasz specjalny fanpage:

Źródło: IFLS

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze