4725 ARTYKUŁÓW W SERWISIE
ZNAJDŹ NAS
W INTERNECIE
FIZYKA

Czy da się skoczyć z wieżowca do wody i przeżyć? Wideo tylko dla osób o mocnych nerwach!

08 Lis 2016
FIZYKA
autor: Anna Borkowska

Mówi się, że granica między odwagą a głupotą jest wyjątkowo cienka. Są jednak na świecie „śmiałkowie”, żeby nie powiedzieć – „szaleńcy” – którzy próbują robić rzeczy, o których nie śniło nam się nawet w najgorszych snach. Jednym z nich z pewnością jest niejaki 8Booth. W swoim najnowszym wideo opublikowanym na YouTube, chłopak skacze z niemal 40-metrowego wieżowca do wody i uchodzi z tego bez najmniejszego szwanku. Niemożliwe? A jednak!

Trzeba przyznać, że 8Booth wykazał się nie tylko ogromną odwagą, ale i niebywałą precyzją – śmiałek oddawał swój skok z dachu budynku zlokalizowanego w Newport Harbor w Kalifornii i udało mu się wylądować bezpiecznie tuż za stacją dokującą w porcie. Już samo patrzenie na jego szalony skok jest nieprzyjemne, ale na szczęście wszystko kończy się dobrze.

Jak właściwie mu się to udało?

Wszystko sprowadza się do jednej z podstawowych zasad fizyki (chodzi dokładnie o rzut poziomy, o którym przeczytacie za chwilę) i oczywiście – „odrobiny” szczęścia. „Szczęścia”, bowiem 8Booth w ciągu zaledwie kilku sekund, był w stanie z mistrzowską precyzją oszacować parametry niezbędne do bezpiecznego wykonania tego niezwykle trudnego skoku.

Czym jest rzut poziomy?

fall_sketches_2016_key5

Z rzutem poziomym mamy do czynienia, gdy dochodzi do lotu ciała wyrzuconego na pewnej wysokości H0 nad poziomem zerowym. Ciału jest nadawana pozioma prędkość początkowa o wartości v0. Dzięki takiemu nadaniu prędkości przesuwa się ono cały czas w poziomie. Jednocześnie jednak siła grawitacji zmienia pionowe położenie ciała. W efekcie w pionie będzie ono opadać ruchem jednostajnie przyspieszonym.

Dzięki złożeniu tych dwóch ruchów

– poziomego: jednostajnego
– pionowego: jednostajnie przyspieszonego

W efekcie złożenia tych ruchów ciało porusza się łukiem (po paraboli, jeśli nie uwzględniamy oporu powietrza), by po pewnym czasie opaść na ziemię.

Wideo zostało zarejestrowane przy użyciu dwóch kamer GoPro – Hero 5 Black (umieszczonej w ustach 8Bootha) i Hero 5 Session (którą trzymał on podczas skoku w dłoni).

Nigdy nie próbujcie powtarzać tego wyczynu! Pamiętajcie, że wykonał go profesjonalista, który zajmuje się podobnymi skokami od lat!

Źródło: Complex, Comicbook, Fizykon

Zdjęcie: Wired

KOMENTARZE disqus
komentuj przez Disqus
Wiedzocholik na Facebooku
POLUB NAS    
Wiedzocholik na Instagramie Wiedzocholik na Instagramie
Przeglądnij się
OBSERWUJ NAS    
Wiedzocholik na Twitterze